29 marca

29 marca

Zapowiedzi na kwiecień


Pójdę z torbami. Tak ogólnie można podsumować przegląd kwietniowych zapowiedzi. Jest taki wysyp interesujących książek, że ciężko cokolwiek wybrać.

Jako że wciąż próbuję dopasować formę zapowiedzi tak, żeby było mi jak najwygodniej ją robić, to tym razem trochę pozmieniałam. Zamiast wyodrębniać wydawnictwami, podzieliłam to na "pewniaki", które będę bardzo chciała przeczytać jak najszybciej, książki "na później", czyli te, które chciałabym przeczytać, ale niekoniecznie teraz, i "inne ciekawe", czyli cała reszta książek, które z jakichś powodów mam na oku. W ten sposób tych książek w zapowiedziach jest zdecydowanie więcej, co uważam za plus, a i ja mam lepszą ściągę odnośnie do tego, co w kolejnym miesiącu bym chciała. A na kwiecień taka ściąga jest mi bardzo potrzebna.

PEWNIAKI


Dawca przysięgi II 

Brandon Sanderson, wyd. MAG, premiera 18.04

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.

Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.

Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.


451 stopni Fahrnheita

Ray Bradbury, wyd. MAG, premiera 18.04

Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim…
Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek.
Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei.
Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.
Szkarłatny kwiat kamelii

Antoni Ferdynand Ossendowski, wyd. Zysk i S-ka, premiera 23.04

Pod koniec XIX i na początku XX wieku do Japonii zaczęli docierać polscy podróżnicy i badacze. Jednym z nich był Antoni Ferdynand Ossendowski. Wyrazem niezwykłego zainteresowania tą krainą są opowiadania zawarte w tomie Szkarłatny kwiat kamelii. Ossendowski niezwykle barwnie opisuje tajemniczy, tak odmienny od europejskiego świat samurajów, gejsz, cesarzy i szogunów. Czasem zabawnie, czasem refleksyjnie, zawsze z perspektywy bacznego obserwatora.Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Karolina Bednarz, wyd. Czarne, premiera 25.04

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” - chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.


Cień rycerza

Sebastien de Castell, wyd. Insignis, premiera 04.04

Tristia to kraj przeżarty intrygami i korupcją. Idealistyczny młody Król Paelis nie żyje, a Wielkie Płaszcze – legendarni wędrowni trybuni, którzy zaprowadzali w królestwie sprawiedliwość – zostali napiętnowani jako zdrajcy. Lecz tuż przed tym, jak jego głowa została zatknięta na żerdzi, król zobowiązał każdego ze swoich stu czterdziestu czterech trybunów do wykonania innej misji.
Falcio Val Mond, Pierwszy Kantor, z pomocą innych Wielkich Płaszczy Kesta i Brastiego wypełnił ostatnie zadanie od jego Króla: odnalazł jego czaroity – a przynajmniej jeden z nich, który zresztą okazał się całkiem czymś, a właściwie kimś, innym niż się spodziewali. Teraz ich zadaniem jest ochrona czaroitu przed tymi, którzy próbują go unicestwić. Nie byłoby z tym żadnego kłopotu, gdyby na ich drodze nie stali daishini, równie legendarna grupa asasynów, nie zapominając o książętach, którzy są zdeterminowani, by zachować władzę w swoim rozbitym królestwie.


NA PÓŹNIEJ


Wojna i pokój

Lew Tołstoj, wyd. Zysk i S-ka, premiera 02.04

Imponujące dzieło Tołstoja to książka, do której ciągle się wraca. Ta wielowątkowa rosyjska epopeja narodowa opowiada losy obywateli Cesarstwa Rosyjskiego w czasach wojen napoleońskich. Wierne tło historyczne oraz wciągająca fabuła obejmująca bohaterów z różnych klas społecznych sprawiają, że czytelnicy z zapartym tchem śledzą wojenne zawieruchy, wystawne przyjęcia i polityczne decyzje.

Wojna i pokój to powieść, którą trzeba znać – jest nie tylko historycznym arcydziełem, ale też inspiracją dla wielu współczesnych pisarzy. Wychwalali ją Fiodor Dostojewski i Gustave Flaubert, a Ernest Hemingway od Tołstoja uczył się pisać o wojnie. Jako nieprzemijający klasyk doczekała się też wielu, również oscarowych, ekranizacji, a najnowszą jest widowiskowy miniserial BBC z 2016 roku.


Wojna światów

H.G. Wells, wyd. Vesper, spadkowicz z marca, premiera w kwietniu

Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami. Kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie – zarówno jednostki, jak i całe społeczności – w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światówodbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.Nie kończąca się historia

Michael Ende, wyd. Znak, premiera 19.04

Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie znajduje starą zakurzoną księgę zatytułowaną "Nie kończąca się historia". Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie wierzą już w marzenia. Bastian musi z czytelnika zamienić się w prawdziwego bohatera tej opowieści. Tylko on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany…Tokio. Biografia

Stephen Mansfield, wyd. WUJ, premiera 11.04

Wielka „pożoga Meireki”, której ofiarą padło 100 000 mieszkańców, zapoczątkowana przez nastoletniego cesarza era restauracji Meiji czy zawzięte bombardowania Amerykanów podczas II wojny światowej – to tylko kilka z wydarzeń, które ukształtowały dzisiejszą stolicę Japonii.
Stephen Mansfield prowadzi czytelników przez kluczowe momenty historii Tokio, snując opowieść o mieście, które wielokrotnie musiało powstać z popiołów. Książkę zaludniają przywołane z przeszłości barwne postacie mieszkańców: aktorzy teatru kabuki, bezrobotni rōnini, kurtyzany, kupcy i samuraje. To właśnie im przyszło mierzyć się z dziesiątkami katastrof naturalnych i skutkami przemian społecznych. Autor ukazuje drogę, jaką przebyło miasto od czasów wybranej przez boginię Benten wioski rybackiej do pozycji jednej z największych metropolii współczesnego świata. Według niego Tokio przypomina żywy organizm, zdolny do ciągłego wzrostu i regeneracji, a dzieje jednego miasta są w istocie historią całego narodu.


Tancerze Burzy

Jay Kristoff, wyd. Uroboros, premiera 04.04

Wzruszająca i tragiczna opowieść o przyjaźni, miłości, wierności i zdradzie.
Pierwsza część trylogii "Wojna lotosowa" wprowadza czytelników w świat wysp Shima, które, rządzone przez okrutnego szoguna, są na granicy przetrwania: toksyczny przemysł wyniszcza państwo, a władca dba wyłącznie o własne interesy. Tajemnicza, wszechmocna Gildia surowo karze każdego, kogo podejrzewa o Nieczystość. W tym świecie zaawansowana technologia przeplata się z japońską mitologią. W tych niespokojnych czasach szogun wydaje polecenie: wysyła Yukiko i jej ojca po gryfa – gatunek istniejący już tylko w legendach – co od początku jawi się jako zadanie niemożliwe do wykonania. Życie ojca i córki wisi na włosku, bo jak wszyscy doskonale wiedzą, szogunowi się nie odmawia. Jednak misja okazuje się daleko bardziej niebezpieczna niż niemożliwa.


Dom Wschodzącego Słońca

Aleksandra Janusz, wyd. Uroboros, premiera 04.04

Polska fantastyka na najwyższym poziome.
Mag-szermierz Lloyd zmierzy się ze swoją mroczną przeszłością. Błyskotliwy informatyk Timothy wyjdzie poza wirtualny świat. Narcystyczny rockman Gabriel wreszcie zacznie podejmować własne decyzje. Razem z zakonnicą Weroniką, wiekowym Krzysztofem oraz niespodziewanym przybyszem z odległych stron stawią czoło mitycznym bestiom oraz dawnym - i nowym - wrogom. Czy znajdą odpowiedzi na zagadki, jakie zostawiła po sobie legendarna Kaja Modrooka? I czy Eunice wyjdzie zwycięsko z próby, jaką postawi przed nią los?
Koła szansy

H. G. Wells, wyd. Iskry, premiera w kwietniu

H.G. Wells znany przede wszystkim z wizjonerskich książek science-fiction, jak choćby Wehikuł czasu i Wojna światów, był również świetnym obserwatorem codziennego życia. Koła szansy to odpowiednik przezabawnej komedii romantycznej, której tłem jest rewolucja obyczajowa dokonująca się za sprawą... roweru.

Boso, ale w ostrogach

Stanisław Grzesiuk, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 26.04

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.
Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak "Pięć lat kacetu" natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.


Kroniki kota podróżnika

Hiro Arikawa, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 05.04

Młody mężczyzna z powodu „zaistniałej sytuacji” szuka nowego domu dla swojego kota. Odwiedza w tym celu przyjaciół w różnych częściach kraju. Realna podróż zamienia się w podróż do świata wspomnień. Opowieść, pełna psychologicznych obserwacji dotyczących zarówno ludzi, jak i zwierząt, jest również historią miłości człowieka i kota. Życie jest podróżą – zauważa kot – a każdej podróży towarzyszą pożegnania. Książka wzrusza i przywraca wiarę w miłość.

Nie tylko dla właścicieli czworonogów.INNE CIEKAWE


Księga mieczy

red. Gardner Dozois, wyd. Zysk i S-ka, premiera 03.04

Antologia premierowych opowiadań z gatunku epickiego fantasy – w tym Synowie smoka, nigdy dotąd nieopublikowane opowiadanie George’a R.R. Martina ze świata Gry o tron!

Literatura fantasy stworzyła wielu niezapomnianych bohaterów, zaliczanych do najsławniejszych w całej literaturze: Conana Barbarzyńcę Roberta E. Howarda, Elryka z Melniboné Michaela Moorcocka, Fafryda i Szarego Kocura Fritza Leibera. Klasyczne postacie tego typu dały literaturze miecza i magii szaloną popularność i uczyniły ją podstawą całego fantasy. Stały się też inspiracją dla nowego pokolenia pisarzy, tworzących własne ekstrawaganckie opowieści o magii i przygodach.

W Księdze mieczy¸ nowej antologii nigdy dotąd niepublikowanych opowiadań, Gardner Dozois, sławny redaktor i popularny pisarz, zgromadził utwory wielu gwiazd współczesnej literatury fantasy, często dziejące się w ich najpopularniejszych światach. George R. R. Martin, K. J. Parker, Robin Hobb, Scott Lynch, Ken Liu, C. J. Cherryh, Daniel Abraham, Lavie Tidhar, Ellen Kushner a także inni zabierają nas w fascynujące podróże do odległych królestw pełnych mrocznych czarów i niebezpiecznych przygód. Autorzy przedstawiają nam zdumiewającą grupę nieustraszonych wojowników i wojowniczek, którzy na każdym kroku stawiają czoło niebezpieczeństwom i śmierci, pomagając sobie odwagą, sprytem i ostrą stalą.

W Synach smoka George R.R. Martin zabiera nas do Westeros, by opowiedzieć nam o wydarzeniach, do których doszło na długo przed początkiem Gry o tron. To historia niefortunnej rywalizacji między synami Aegona I – Aenysem I i Maegorem I – która miała tragiczne i niebezpieczne skutki dla Siedmiu Królestw.


Excalibur

Bernard Cornwell, wyd. Otwarte, premiera 02.04

Ostatni tom Trylogii arturiańskiej Bernarda Cornwella.

Excalibur kontynuuje opowieść o mrocznych czasach w historii Brytanii. Starzy bogowie opuścili królestwo, a nowej religii Brytowie nie chcą zaakceptować. Osłabiony i zdradzony Artur zmaga się z saksońskim wrogiem, próbuje ratować małżeństwo i marzenia. Wydaje się, że wszystkie siły ziemskie i nadprzyrodzone zjednoczyły się w złowieszczym spisku, by doprowadzić go do upadku. Nawet Excalibur może okazać się niewystarczająco ostry, by przeciąć pasmo niepowodzeń…

Czy w gasnącą miłość uda się tchnąć nowy żar? Jakie siły pomogą Arturowi odeprzeć kolejny najazd i czy Brytania pod wodzą osłabionego militarnie władcy wygra tę ostatnią, najtrudniejszą bitwę?

Oto historia miłości i wojny, lojalności i zdrady.


Hannibal. Wróg Rzymu

Ben Kane, wyd. Znak, premiera 16.04

Autor bestsellerowej trylogii Kroniki Zapomnianego Legionu wraca z nową, błyskotliwą serią. Osadzona w czasach drugiej wojny punickiej opowieść o przyjaźni, braterstwie, gniewie i zemście.

Wróg Rzymu
Hannibal, wielki wódz kartagiński, nigdy nie zapomniał porażki swego rodu. Gorycz doznanego upokorzenia i nienawiść do Rzymu kiełkowały w nim od dawna. Teraz planuje zemstę i unicestwienie starego wroga.

Żołnierz kartagiński
Hannibal szykuje się do wojny. Tymczasem syn jednego z jego najbardziej zaufanych dowódców wybiera się na wycieczkę z przyjacielem – i znika.

Niewola
Chłopcy zostają porwani przez piratów i wystawieni na sprzedaż na targu niewolników. Jeden z nich trafia do szkoły gladiatorów, drugi do pracy w polu. Są przekonani, że już nigdy nie zobaczą domu i rodziny.

Świat w ogniu
Los młodzieńców, nierozerwalnie złączony z fatum ich rzymskich panów, nie jest jednak przesądzony. Wyniszczająca wojna, którą Hannibal wypowiedział Rzymowi, będzie trwała jeszcze niemal dwadzieścia lat. Zmieni ona ich życie – i historię – na zawsze.


Kocie oko

Margaret Atwood, wyd. Wielka Litera, premiera 04.04

Kontrowersyjna malarka Elaine Risley po latach nieobecności przyjeżdża do Toronto, gdzie jest przygotowywana wystawa jej prac. Znajome domy, ulice i pejzaże utrwalone na jej obrazach, wywołują fale wspomnień o dzieciństwie, które nie było jak z obrazka. Wędrówka po kraju z ojcem-naukowcem, zakazany romans z nauczycielem malarstw i życiowym mentorem, ale przede wszystkim dziewczęca przyjaźń, która zamieniła się w okrutną obsesję. Przeszłość osacza Elaine ciasną pętlą strachu. Tak jak kiedyś. Niepokojąca, głęboka i wnikliwa opowieść o krzywdzie i szukaniu tożsamości – córki, kochanki, artystki i kobiety.

"Na chodniku leży ciało. Ludzie je omijają, patrzą pod nogi, patrzą w bok, idą dalej. Kiedy się do mnie zbliżają, na ich twarzach dostrzegam tę minę, która mówi: nie moja sprawa. Podchodzę do ciała – to kobieta. Leży na wznak, spogląda prosto na mnie. – Proszę pani – odzywa się. – Proszę pani, proszę pani. Pani – słowo o tysiącu znaczeń. Jaśnie pani, Czarna Pani, to prawdziwa wielka pani, koronki starszej pani, słuchaj, moja pani, no i gdzie się pani pcha, dla pań, przekreślone szminką i zastąpione słowem „kobieta”. Wciąż jednak jest ostatnie słowo prośby. Jeżeli czegoś rozpaczliwie się potrzebuje, nie mówi się „kobieto, kobieto”, mówi się „proszę pani, proszę pani”. Tak jak ona teraz. […] – Proszę pani – powtarza, może zresztą powiedziała coś innego, okropnie bełkocze. Niemniej już mnie ma."


Koniec śmierci

Cixin Liu, wyd. Rebis, premiera 03.04


Trzeci tom trylogii "Wspomnienie o przeszłości Ziemi".

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA.
Wraz z ukazaniem się "Problemu trzech ciał" czytelnicy dostali szansę zapoznania się z bestsellerową, wyróżnionym wieloma nagrodami trylogią "Wspomnienie o przeszłości Ziemi" pióra Cixina Liu, najbardziej lubianego chińskiego autora literatury fantastycznonaukowej. Książka ta zyskała wielkie uznanie, doczekała się pochlebnych recenzji w "The New York Times" i "Wall Street Journal" oraz trafiła na listy ulubionych lektur Marka Zuckerberga i Baracka Obamy. Przyznano jej również nagrodę Hugo, dzięki czemu stała się pierwszą przełożoną na język angielski powieścią, która otrzymała ważną amerykańską nagrodę w dziedzinie SF.
Tę świetną trylogię zamyka "Koniec śmierci". Pół wieku po bitwie w Dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia ciemnego lasu o położeniu ich planety powstrzymuje najeźdźców z Trisolaris przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa bezprecedensowy okres dobrobytu. Ludzka nauka rozwija się z dnia na dzień, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować, nie grożąc sobie nawzajem zagładą. Ale długotrwały pokój sprawił, że ludzi ogarnęło samozadowolenie.
W tej nowej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, inżynier kosmonautyki z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o dawno zapomnianym programie z początku kryzysu trisolariańskiego, który może nieodwracalnie zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?


Trupia farma. Nowe śledztwa

Bill Bass, Jon Jefferson, wyd. Znak, premiera 04.04

Nowa książka autorów kultowej "Trupiej farmy".
Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna "Trupia farma"– wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety.
Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę? Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków? Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego?
Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.
Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego detektywa kości!


Zwrotnik węży

Brennan Maire, wyd. Zysk i S-ka, premiera 16.04

Lady Trent, największy światowy autorytet w dziedzinie smoków, tym razem wyrusza na targany wojnami kontynent Erigi, by badać najbardziej egzotyczne gatunki tych stworzeń

Trzy lata po fatalnej wyprawie w niegościnne góry Wystrany nieustraszona badaczka przeciwstawia się rodzinie i konwenansom, by wyruszyć z ekspedycją na rozdarty wojną kontynent Erigi, siedlisko takich egzotycznych gatunków smoków, jak żyjące w trawie węże sawannowe, leśne węże nadrzewne i najbardziej nieuchwytne z nich wszystkich, legendarne bagienne żmije z tropików.

Wyprawa obfituje w wiele trudności, a Izabela, której towarzyszy dawny współpracownik i przyjaciółka-uciekinierka z domu, musi stawić czoło uciążliwym upałom, wyniszczającej gorączce, pałacowym intrygom, plotkom i innym niebezpieczeństwom w trakcie wędrówki po nieprzebytej dżungli zwanej Zielonym Piekłem. Odwaga, pomysłowość i naukowa ciekawość bohaterki zostaną wystawione na najcięższe próby.

26 komentarzy:

 1. Za dużo tych kuszących nowości.
  U mnie to wiadomo Dawca przysięgi II jako pierwszy.
  Z tych co tez na pewno znajdą się w pierwszych zakupowych rzutach będą:
  451 stopni Fahrnheita;
  Boso, ale w ostrogach;

  A później dorzucę:
  Cień rycerza;
  Wojna światów;
  Excalibur;
  Koniec śmierci;
  Trupia farma. Nowe śledztwa.

  Zaczynam poważnie myśleć o napisaniu petycji o "urlop na czytanie". Bo lista "półkowników" miast się skracać, to się wydłuża. ;) :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, urlop na czytanie bardzo by się przydał. Szkoda, że święta wielkanocne nie są dłuższe. :D

   Usuń
  2. U mnie święta niewiele dają, bo jestem w rozjazdach i wiem, że nawet strony nie przeczytam.

   Usuń
  3. No ja akurat siedzę w domu i czasu do czytania zwykle mam sporo. :)

   Usuń
 2. Jakie śliczne dwa Wellsy! "Wojna światów jest dokładnie taka, jaka powinna być według mojej wyobraźni. Podobnie Tołstoj ma śliczną okładkę, cudeńko. Muszę wszystkie te książki znaleźć w księgarniach i zobaczyć, czy w środku nie są zepsute - jeżeli nie, to kupuję na pewno, mimo że miałam nic nie wydawać na książki w tym miesiącu! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Strasznie mnie ciekawią "Koła szansy", mają taki uroczy opis. Nad Tołstojem poważnie się zastanawiam i nie wiem, czy nie przeskoczy mi do książek "na teraz". :)

   Usuń
 3. Biorąc pod uwagę moje rosnące zamiłowanie do kultury Azji czuję, że"Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet" są dla mnie pozycją niemal obowiązkową. :D Poza tym z racji szkolnych obowiązków przede mną "Wojna i pokój", może nie w tak pięknej oprawie, ale mam nadzieję, że treść będzie przynajmniej w połowie tak dobra jak mówi się, że jest. :))

  biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja widzę, że jakieś książki o Japonii, i od razu je chcę. :D Wydawnictwo Czarne jest w legimi, więc mam nadzieję, że "Kwiaty w pudełku" tam będą. Strasznie jestem ciekawa tej książki :)
   Oby "Wojna i pokój" Ci się spodobała. Sama się do tego przymierzam, ale nie ze szkolnych obowiązków, w klasyce mam po prostu duże braki. :)

   Usuń
 4. Sanderson! Poza tym jestem na książkowym detoksie ;) Ale muszę sobie kupić serialowe wydanie "Terroru" Simmonsa, bo jak je ujrzałam, to przepadłam. Takie mam plany zakupowe na kwiecień :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam, że książkowy detoks się sprawdza. :) Serialowe wydanie "Terroru" mnie nieszczególnie się podoba i mam ogromny dylemat, czy kupić sobie wydanie w miękkiej, czy twardej oprawie.

   Usuń
 5. Widziałam już kilka notek z zapowiedziami kwietniowymi, ale dopiero u Ciebie widzę, że sporo mnie interesuje xD A już myślałam, że kwiecień będzie nudny pod wzgledem premier.
  Muszę mieć "Dawcę przysięgi". Chyba w końcu zabiorę się za ten pierwszy tom, bo leżał i czekał, aż premiera drugiego będzie bliżej. Chcę też "451 stopni Fahrenheita", "Wojnę światów" i "Niekończącą się historię". W ogóle pięknie wydają znowu klasykę, co mnie bardzo cieszy! "Wojna i pokój" wygląda cudownie, ale mam już swój egzemplarz z antykwariatu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciesze się, chociaż może to akurat źle, bo wydasz kasę. :P
   Ja jeszcze nawet nie kupiłam Dawcy. Za bardzo by mnie kusiło, żeby przeczytać, a chcę całość na raz. Za to teraz odświeżam sobie Drogę Królów i Słowa Światłości.
   Wojna i pokój wygląda cudownie, tak. <3 Bardzo mnie kusi, żeby ją wziąć. Ja swojego egzemplarza jeszcze nie mam. :)

   Usuń
 6. Jakie klimatyczne wydanie Wojny Światów <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, fajnie by było, jakby wydali tak więcej Wellsa. :)

   Usuń
 7. Sanderson i Bradbury jak najbardziej do kupienia, Wojna światów też, bo film lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie Wojna Światów to nie aż taki priorytet, ale chciałabym mieć. :)

   Usuń
 8. Jedną z tych premier mam już u siebie, dwie pozostałe (drugą część o królu Arturze i Japonię oczami kobiet) bardzo chciałabym przygarnąć, aczkolwiek wątpię, że zrobię to akurat w kwietniu, więc póki co tytuły zapisuje, żeby mieć na przyszłość :D Pozdrawiam, Wielopasja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom Corwnella leży u mnie na półce i wciąż czeka, więc na pozostałe tylko zerkam z ciekawością, ale póki co nie kupuję. Za to Japonię oczami kobiet bardzo bym chciała przeczytać jak najszybciej i mam nadzieję, że będzie w legimi. :)

   Usuń
 9. No faktycznie, mnóstwo smakowitych zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O! Dzięki za podsunięcie "Nie kończącej się historii" - nie miałem pojęcia, że film, który tak ukochałem w dzieciństwie powstał na podstawie książki. Na pewno przeczytam :) Z Twojej listy sięgnę najpewniej również po Grzesiuka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę. :) Ja też się niedawno dowiedziałam, że ten film jest na podstawie książki. :)

   Usuń
 11. Widzę, że mocno japońsko zrobi się nam w kwietniu:) Dla mnie oczywistym wyborem byłby Sanderson, gdyby nie to, że już po angielsku został w całości przeczytany. Za to Bradbury i Ende koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. <3 Ja sobie teraz odświeżam Sandersona, a Dawcy nie mogę się doczekać. :)

   Usuń
 12. Weszłam tu głównie po to, żeby napisać, że nie planuję nic kupić, ale... CHCĘ KRONIKI KOTA PODRÓŻNIKA :D I jest to Twoja wina ;) Cieszę się też, że ktoś wznawia Nie Kończącą Się Historię - co prawda po latach już mnie tak nie zachwycała, ale to jest mimo wszystko coś, co nie zasługuje na popadnięcie w niepamięć. Swoją drogą, ciekawe, czy poprawili tłumaczenie... bo nei zaszkodziłoby. Na Wojnie i pokoju poległam dwukrotnie, więc nawet ładne wydanie mnie nie przekona... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, polecam się. :D
   "Nie kończącą się historię" kiedyś przeczytam, ale nie wiem, czy akurat w tym wydaniu. Może dorwę w starszym w bibliotece, bo nie mam takiego parcia żeby to koniecznie mieć. A "Wojnę i pokój"... nooo, miałam tego nie czytać teraz, ale w końcu wzięłam to sobie do recenzji... :D Mam nadzieję, że nie będzie to masochizm z mojej strony i dam radę jednak. :)

   Usuń

Copyright © 2016 Misie czytanie podoba , Blogger