31 maja

31 maja

Zapowiedzi na czerwiec


W czerwcu pod względem premier spokojniej, ale wciąż jest trochę ciekawych rzeczy. Nie wiem jak Wy, ale ja mimowolnie dobieram sobie na ten okres lżejsze lektury, które nie wymagają za dużo wysiłku umysłowego, bo upał mnie zabija. Dla siebie znalazłam aż cztery książki, które nie wiem, kiedy przeczytam, a dodatkowo sporo innych, które mnie ciekawią. W tym kilka kontynuacji serii.

Dla wielu pewnie najważniejszą premierą miesiąca jest nowy King. Dla mnie natomiast będzie to Czarnoskrzydły i właściwie sama nie wiem, dlaczego tak czekam na tę książkę. Poza tym będę chciała Mgły Avalonu z tą przepiękną okładką. Standardowo pragnę też Gaimana i wypatrzyłam bardzo interesującą powieść od Albatrosa. 

Z kontynuacji mam na oku Przechrztę, ale wciąż nie przeczytałam jeszcze drugiego tomu. Na nadpoczęcie czekają Kroniki Nieciosanego Tronu i Jay Kristoff. Ech, kiedy ja to wszystko przeczytam...


Pewniaki


Mgły Avalonu

Zimmer Bradley Marion, wyd. Zysk i S-ka, premiera 04.06 (spadkowicz z maja)


Magiczna legenda Króla Artura, opowiedziana z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza tronu.

"Albowiem, tak jak mówię, zmienił się sam świat. Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał ochotę i znał choćby kilka tajemnic, mógł wypłynąć łodzią na Morze Lata i dotrzeć nie do Glastonbury pełnego mnichów, lecz do Świętej Wyspy Avalon. W tamtych czasach wrota łączące światy unosiły się we mgle i otwierały się wedle woli i myśli wędrowca…"

Morgiana, obdarzona darem Wzroku i związana z losem Artura Pendragona, swego brata-kochanka, opowiada historię krótkiej świetności Camelotu. Nie jest to jednak opowieść o rycerskich czynach, lecz widziana kobiecym okiem wizja społeczeństwa u progu dziejowych zmian.



Drażliwe tematy

Gaiman Neil, wyd. MAG, premiera 06.06


Nowy zbiór opowiadań autora "Amerykańskich bogów" i "Nigdziebądź". Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.










Kirke 

Miller Madeline, wyd. Albatros, premiera 13.06


Matka – Wiedźma – Bogini – Kreatorka – Niszczycielka – Potwór – Kobieta – Wyrzutek 

Kirke

Daj się jej oczarować

Jeśli chcesz wiedzieć, kim jesteś, zawalcz o swoje miejsce na świecie.

Kirke długo nie wiedziała, kim jest. Urodziła się wśród bogów, lecz była dla nich zbyt mało potężna. Zbyt mało piękna. Zbyt mało okrutna. Wszyscy myśleli, że nie ma żadnej mocy. Lecz kiedy spotkała pierwszego śmiertelnika, stało się jasne, że drzemie w niej siła, która może zagrozić wszystkim bogom. A wtedy zaczęli się bać.

Kirke musiała zapłacić za ich strach. Odtrącona przez bogów i ludzi była zmuszona sobie radzić sama. Kolejne próby, przed którymi postawił ją los, przygotowywały ją do tej najważniejszej. Aby ochronić to, co kocha, Kirke będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.



Czarnoskrzydły

Ed McDonald, wyd. MAG, premiera 20.06


Nadzieja, rozum, człowieczeństwo: Nieszczęście odbiera je wszystkie.

Pod popękanym i wyjącym niebem rozciąga się rozległe, skażone Nieszczęście, tajemnicza pozostałość wyniszczającej wojny z nieśmiertelnymi istotami znanymi jako Królowie Głębi. Wojna zakończyła się niemal przed wiekiem, a wrogów trzyma w szachu tylko istnienie Maszynerii, straszliwej broni strzegącej granic Nieszczęścia. Nieprzyjaciel przyczaił się po drugiej stronie zatrutej ziemi niczyjej, tętniącej od zwichrowanej magii i złowrogich widm. Obserwuje. Wyczekuje.

Łowca nagród Ryhalt Galharrow oddycha pyłem Nieszczęścia od dwudziestu gorzkich lat. Kiedy dostaje rozkaz odszukania zamaskowanej arystokratki w przygranicznej placówce, niespodziewanie wpada w sam środek szturmu Królów Głębi, który może oznaczać, że nieśmiertelni przestali się lękać Maszynerii. Tylko imponujący pokaz mocy poszukiwanej kobiety, Lady Ezabeth Tanzy, pozwala odeprzeć napastników.

Ezabeth jest cieniem z ponurej przeszłości Galharrowa. Wspólnie wpadają w sieć spisku, który grozi zerwaniem kruchego pokoju, jaki gwarantowała Maszyneria. Galharrow nie jest gotowy na poznanie prawdy o krwi, którą przelał, i bogach, którym ma służyć...



Na później



Bożogrobie. Księga druga 

Kristoff Jay, wyd. MAG, premiera 06.06


Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła. Jej pozycja jest niepewna, a w dodatku nadal daleko jej do pomszczenia brutalnej śmierci swojej rodziny. Po śmiercionośnej potyczce z dawnym wrogiem Mia zaczyna nabierać podejrzeń co do motywów, jakie kierują samym Czerwonym Kościołem. Kiedy staje się wiadome, że finał wielkich igrzysk w Bożogrobiu zaszczycą swoją obecnością konsul Scaeva i kardynał Duomo, Mia postanawia przeciwstawić się Kościołowi i sprzedaje się do niewoli, żeby mieć szansę dopełnić obietnicy, którą złożyła w dniu, kiedy straciła wszystko. Na piaskach areny znajduje nowych sprzymierzeńców, zaciętych rywali i jeszcze więcej pytań na temat swoich dziwnych związków w cieniami. Jednak w miarę jak ujawnianą są spiski i sekrety, liczba ofiar rośnie w murach kolegium. Mia będzie zmuszona wybierać między lojalnością a zemstą.



Ulica Wiecznej Szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj 

Schmitz Rob, wyd. Czarne, premiera 06.06


Współczesny Szanghaj to światowa metropolia w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Każdego dnia pojawiają się w nim marzyciele, gotowi zanurzyć się w szalonym żywiole kapitalizmu, idei i możliwości. Elegancka panorama miasta z imponującymi, nowoczesnymi wieżowcami inspiruje ich sny o własnej świetlanej przyszłości.

Rob Schmitz, który od lat mieszka w Szanghaju, poznał to miasto od podszewki. Nawiązując bliskie, przyjacielskie relacje z sąsiadami, dowiadywał się coraz więcej o ich pragnieniach, zmaganiach, osiągnięciach i porażkach. Co dzień zaglądał do kwiaciarni Zhao, dumnej matki z determinacją zabiegającej o lepszą przyszłość dla swoich synów, zachodził na placki do wujka Fenga i obserwował kolejne chybione inwestycje jego żony, cioci Fu, gorliwej kapitalistki i świeżo nawróconej chrześcijanki, wpadał do baru Chen Kaia, zwanego CK, który ciągłymi eksperymentami z menu próbował trafić w gusta nowych szanghajczyków, odwiedzał Starego Kanga, desperacko walczącego o zachowanie domu ze skorumpowanymi urzędnikami i chciwym deweloperem.

W "Szanghaju" Schmitza spotyka się kilka pokoleń Chińczyków; w ich historiach odbijają się dzieje współczesnych Chin, od klęski głodu i rewolucji kulturalnej po politykę jednego dziecka. Dziś, w czasach dramatycznej transformacji, każdy z nich śni swój własny "chiński sen".



Czaszkowiercy

Staveley Brian, wyd. Rebis, premiera 12.06


Nowa powieść osadzona w świecie "Mieczy cesarza". Brian Staveley powraca do świata nagradzanego cyklu "Kroniki Nieciosanego Tronu".

Pyrre Lakatur, jako wierna wyznawczyni boga śmierci, nie uważa się za morderczynię, tylko kapłankę. Aby jednak zostać nią oficjalnie, musi przejść ostateczną próbę: zabić siedem osób, które opisuje starożytna pieśń. Wśród nich ma się znaleźć człowiek, który sprawił, że twój umysł i ciało miłością się rozśpiewały. Pyrre zaś nie jest pewna, czy kiedykolwiek kogoś kochała. Jeśli jednak się nie zakocha i nie złoży ukochanej osoby w ofierze, nie zaliczy próby. A Pyrre nie cierpi przegrywać. Tak rozpoczyna się jej podróż do miasta dzieciństwa tropem jedynego mężczyzny, który kiedyś zdołał poruszyć jej serce… Musi tam stawić czoło nie tylko wymaganiom próby, ale też strasznym wspomnieniom i mrocznemu kultowi okrutnych bóstw.



Londyn. Miasto queer

Ackroyd Peter, wyd. Zysk i S-ka, premiera 18.06


Fascynująca historia płci i seksu w jednej z najstarszych metropolii Europy

Peter Ackroyd odsłania tajemną historię Londynu w całym jej zróżnicowaniu, ze wszystkimi wabikami, ale także niebezpieczeństwami i okrucieństwami. W "Londynie. Mieście queer" Ackroyd spogląda na Londyn z zupełnie nowego punktu widzenia: dziejów i doświadczeń populacji gejowskiej.

Za rzymskich czasów Londinium pełne było lupanarów ("wilczych jam", czyli publicznych domów rozkoszy), fornice (burdeli) oraz thermae (łaźni). Potem nastał cesarz Konstantyn oraz jego biskupi, mnisi i misjonarze, Tak rozpoczął się nieprzerwany ciąg akceptacji i zakazów.

Ackroyd prowadzi nas w odmęty tajemnych dziejów Londynu, pokazuje i rozszalałych Normanów i szaleństwo egzekucji za sodomię w początkach XIX wieku. Wiedzie nas przez bary kawowe Soho z lat sześćdziesiątych XX wieku, opowiada o Gay Liberation, muzyce disco i zgrozie AIDS, aż po czasy współczesnych parad równości.



Cień

Adam Przechrzta, Fabryka Słów, premiera 20.06


Rzeczpospolita Warszawska stara się utrzymać neutralność, balansując między dwiema potęgami: Niemcami i Rosją, jednak młoda republika ma coraz więcej problemów. W enklawach pojawiają bezpośredni wysłannicy Szepczących, a słowo mocy, które dało Polakom zwycięstwo, jest już znane wszystkim stronom konfliktu. Samarin i Rudnicki zostają wciągnięci w wir politycznych i towarzyskich intryg, a to nie jedyne ani nawet największe niebezpieczeństwo. Ktoś poprzysiągł ich zabić. I wszystkich takich jak oni. Do tego zarówno w Berlinie, jak i Sankt Petersburgu narasta przekonanie, że pora zaatakować. Polska armia szykuje się do ostatecznego starcia, jednak dowództwo zdaje sobie sprawę, że żadna strategia nie pozwoli wygrać z wrogiem mającym dwudziestokrotną przewagę liczebną. Tylko czas pokaże, kto umrze, a kto przeżyje...



Inne ciekawe



Outsider 

King Stephen, wyd. Albatros, premiera 05.06


Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści.

W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista.

Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywająca opowieść Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafi tylko Stephen King.



Stróże 

Ćwiek Jakub, wyd. SQN, premiera 06.06


LOKI - kłamca, oszust, zdrajca i... ostatnia nadzieja Twojego anioła stróża!

Nietypowe śledztwa, dziwne międzygatunkowe przyjaźnie i całe tony niebiańskiej biurokracji... Ot, dzień jak co dzień w pracy anioła stróża.

Wszystko komplikuje się – jak zwykle… – przez Lokiego: cyngla od brudnej roboty, prowodyra i sprawcę niejednego zamieszania. Tym razem nordycki bóg kłamstwa pokaże pełnię swoich możliwości.

Jeśli znasz i lubisz Kłamcę, Stróże sprawią, że polubisz go jeszcze bardziej. Jeśli nie znasz, oto świetna okazja, by zacząć właśnie od tej książki! A jeśli znalazłeś się w grupie, która miała autorowi za złe zakończenie tamtej historii, wiedz, że nic nie kończy się ostatecznie ani tylko na jeden sposób.

Stróże zmienią wszystko!



Apollo i boskie próby. Tom 3. Labirynt ognia 

Riordan Rick, wyd. Galeria Książki, premiera 06.06


Wspaniały bóg Apollo strącony przez Zeusa za karę na ziemię jest teraz nieporadnym nastolatkiem Lesterem Papadopoulosem. Aby odzyskać należne miejsce na Olimpie, Lester musi przywrócić do życia pięć Wyroczni, które zamilkły. W dodatku staje do tego niemożliwego wyczynu pozbawiony boskich mocy i związany obowiązkiem posłuszeństwa wobec wprowadzającej go nieustannie w zakłopotanie młodocianej córką Demeter imieniem Meg. Wielkie dzięki, tato.

Z pomocą przyjaciół półbogów Lester zdołał przetrwać dwie próby: pierwszą w Obozie Herosów i drugą w Indianapolis, gdzie Meg otrzymała Mroczną Przepowiednię. Słowa, które wypowiedziała, siedząc na Tronie Pamięci, ujawniły, że złowrogi triumwirat rzymskich cesarzy planuje atak na Obóz Jupiter. Podczas gdy Leo leci na Festusie, aby ostrzec rzymski obóz, Lester i Meg muszą przedostać się przez Labirynt, by odnaleźć trzeciego cesarza – oraz Wyrocznię, która mówi zagadkami – gdzieś na południowym zachodzie Ameryki. W tej ponurej przepowiedni jest iskra nadziei: "Kopyta przewodnikiem będą w drogi trudach" – bohaterom będzie towarzyszył satyr, a Meg wie, do kogo zwrócić się o pomoc…




Droga Smoczych Źródeł

Chang Janie, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 07.06


"Tamtej nocy śniłam, że samotnie błąkam się po Drodze Smoczych Źródeł ogarnięta przerażającą pewnością, iż matka odeszła na zawsze".

W 1908 roku siedmioletnią Jialing matka porzuca na dziedzińcu niegdyś wspaniałej posiadłości pod Szanghajem. Jialing jest zazhong, Euroazjatką, i musi stawić czoło życiu w pogardzie – zarówno ze strony Chińczyków, jak i Europejczyków. Bez opieki matki przetrwa tylko wtedy, gdy nowi właściciele nieruchomości, rodzina Yangów, przyjmie ją do siebie. Jialing znajduje sojuszniczki w Anjuin, najstarszej córce Yangów, oraz w Lisicy, zwierzęcym duchu, który od stuleci zamieszkuje nawiedzony dziedziniec. Jej życie jako niewolnicy Yangów zmienia się nieoczekiwanie, kiedy zaprzyjaźnia się z angielską dziewczynką, która potem w tajemniczych okolicznościach znika.

Nigdy nie tracąc nadziei na odszukanie matki, Jialing dorasta podczas burzliwych pierwszych lat republiki chińskiej, prowadzona przez Lisicę i własną siłę duchową, z dala od cieni przeszłości. Wplątuje się jednak w morderstwo na obrzeżach intrygi politycznej, wchodzi w związek, który naraża na szwank jej przyjaźń z Anjuin, i nawiązuje zakazany romans zagrażający ukochanemu mężczyźnie.




Wojownicy. Tom 8. Nowa przepowiednia. Wschód księżyca

Hunter Erin, wyd. Nowa Baśń, premiera 11.06


Minęły księżyce odkąd szóstka kotów wyruszyła w podróż, którą zapowiedziała przepowiednia. Teraz muszą powrócić do domu i przynieść wieści z dalekich stron. Jednak na drodze staje im plemię dzikich kotów, które ma własną przepowiednię do wyjaśnienia.

Tymczasem w lesie czterech klanów Ognista Gwiazda i Liściasta Łapa bezradnie przyglądają się, jak świat wokół nich ginie, rozrywany szponami bestii kierowanych przez Dwunożnych. Czy szóstka kotów zdąży wrócić na czas i uratować swoich pobratymców?








Policjanci. Ulica

Puzyńska Katarzyna, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 19.06


Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy!

Kim tak naprawdę są? Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w Polskiej Policji? Pierwsi na miejscu zbrodni, oko w oko z agresją, bezradnością, śmiercią. Widzą więcej, choć jadąc na wezwanie – nie wiedzą nic. To od szybkości i słuszności ich decyzji zależy dalsze postępowanie.

Katarzyna Puzyńska - psycholog i autorka bestsellerowej sagi kryminalnej o Lipowie, w rozmowach z policjantami ogniw patrolowo-interwencyjnych, wydziału ruchu drogowego i oddziałów prewencji Policji. Postawni mężczyźni w mundurach. Sprawne kobiety. Na pasach broń, pałka, gaz i paralizator. Zapach krwi, błysk lecącej petardy, chłód ostrza noża w ręku domowego kata, huk wystrzału służbowej broni. Przeczytaj! Poznaj prawdę!

Kupując tę książkę, wspierasz rodziny funkcjonariuszy, którzy słowa roty ślubowania wypełnili do końca. W dowód uznania autorka połowę swojego honorarium przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.



Fatalne jaja, Diaboliada

Bułhakow Michaił, wyd. MG, premiera 20.06


Obie nowele to zjadliwa satyra na radziecką biurokrację.

Michał Bułhakow – twórca genialnego "Mistrza i Małgorzaty" – jak mało kto potrafił podchwycić i literacko przetworzyć przejawy sowieckiej rzeczywistości, prowadząc niekiedy swoich bohaterów na skraj obłędu. Pisarz dobrze wiedział, że człowiek, który wpadnie w tryby rozpędzonej machiny biurokracji, ulegnie presji ludzkiej głupoty i własnego strachu, musi skończyć tragicznie. Sam za życia był ostro krytykowany, niekiedy otrzymywał odrobinę wolności, by za chwilę znaleźć się w labiryncie zakazów. W latach 30. pisał głównie do szuflady. Paradoksalnie, gdy władza sowiecka zabrała mu ostatnią szansę na realizację zawodową jako literata, stworzył arcydzieło.




Wszechświat w skorupce orzecha

Hawking Stephen, wyd. Zysk i S-ka, premiera 25.06

Co po "Krótkiej historii czasu"?

Wszechświat w skorupce Stephen Hawking wydał w 2001 roku, aby opowiedzieć o najważniejszych odkryciach teoretycznych dokonanych po powstaniu jego najsłynniejszej "Krótkiej historii czasu". W tej kontynuacji wprowadza czytelników w świat fizyki teoretycznej i opowiada o swoich próbach rozwiązania tajemnic Kosmosu.

Czytelnicy zainteresowani "Teorią wszystkiego" poznają tu zasady działania Wszechświata – od supergrawitacji do supersymetrii, od teorii kwantów do teorii M, od holografii do dualności. Wraz z Hawkingiem dotrą do samego frontu nauki, by sprawdzić, czy superstruny i p-brany stanowią ostateczne rozwiązanie zagadki naszego istnienia.

"Wszechświat w skorupce orzecha" jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć Wszechświat, w którym żyjemy.




Zwiadowcy. Tom 13. Klan Czerwonego Lisa 

Flanagan John, wyd. Jaguar, premiera 20.06


Zamek Araluen potrafi się oprzeć każdemu szturmowi nieprzyjaciela – ale co się stanie, gdy wróg znajduje się już w środku?

Maddie większość swojego czasu poświęca szkoleniu się na zwiadowcę – pod okiem legendarnego Willa Treaty’ego uczy się łucznictwa, rzucania nożem, sztuki podchodów oraz walki wręcz.

Na jeden miesiąc w roku musi jednak wrócić do domu i stać się księżniczką Madelyn. Maddie, zmuszona zachować swoje powiązania ze zwiadowcami w tajemnicy, nudzi się w zamku, szczególnie kiedy dowódca zwiadowców, Gilan, oraz sir Horace wyjeżdżają, by zbadać sprawę niepokojów na północy kraju.

Gdy jednak Maddie odkrywa wskazówki świadczące o tym, że Zamkowi Araluen może zagrażać niebezpieczny spisek, wie, że jej rodzina znajduje się w niebezpieczeństwie. Czy uda się pokrzyżować plany zdrajców, zanim dostaną się do Zamku Araluen? Kim jest mężczyzna w lisiej masce?




Urobieni. Reportaże o pracy

Szymaniak Marek, wyd. Czarne, premiera 27.06


Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach. 

Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: "jesteśmy tylko trybikami".

Zbiór reportaży "Urobieni" ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.




Nasz chłopak

Daniel Magariel, wyd. Pauza, premiera 06.06


Ojciec i jego dwóch nastoletnich synów wygrali „wojnę”, jak nazywają trudny rozwód i walkę o prawo do wyłącznej opieki nad dziećmi. Zostawiają dom w Kansas i jadą przez noc do Nowego Meksyku, by zacząć od początku, podekscytowani szansą na nowe życie we trzech. Od podstaw budują codzienność, wydawałoby się – zwyczajną – chłopcy idą do szkoły, ojciec zdaje się pracować, nawiązują znajomości.

Wkrótce jednak pojawiają się złowieszcze zapowiedzi zmian – martwe i nieobecne spojrzenie ojca, nocne hałasy, coraz dziwniejsi goście. Chłopcy obserwują, jak ich świat zaczyna się zmieniać i ogarnia go chaos. Daniel Magariel przedstawia nam fascynującą postać walczącego o normalność rodzica i porażający obraz współuzależnionej rodziny.




Pod szkarłatnym niebem 

Sullivan Mark, wyd. Edipresse Książki, premiera 20.06


Oparta na wydarzeniach z życia zapomnianego bohatera bestsellerowa powieść "Pod szkarłatnym niebem" to triumfalna historia niezwykłej odwagi i wytrzymałości pewnego młodego człowieka w jednym z najmroczniejszych okresów historii.

Pino Lella nie chce mieć nic wspólnego z wojną czy nazistami. Jest zwyczajnym włoskim nastolatkiem, którego myśli krążą wokół muzyki, jedzenia i dziewcząt – lecz dni jego niewinności są policzone. Gdy mieszkanie rodziny Lellów w Mediolanie zostaje zniszczone podczas alianckiego bombardowania, Pino przyłącza się do kolei podziemnej pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy i zakochuje w Annie, starszej od niego o sześć lat pięknej wdowie.

Rodzice Pina, chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo, zmuszają go, by zaciągnął się do niemieckiej armii. Sądzą, że to posunięcie uchroni go przed walką. Jednak gdy młody Pino zostaje ranny, po wyjściu ze szpitala zostaje zwerbowany na osobistego kierowcy lewej ręki Adolfa Hitlera we Włoszech, generała Hansa Leyersa, jednego z najbardziej tajemniczych i potężnych dowódców Trzeciej Rzeszy.

Dzięki temu zyskuje możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej dla aliantów wewnątrz niemieckiego Głównego Dowództwa. Pino przeżywa horrory wojny i nazistowską okupację walcząc w sekrecie, a jego odwagę podtrzymuje miłość do Anny i marzenia o wspólnej przyszłości.



Tracę ciepło

Łukasz Orbitowski, SQN, premiera 06.06

Wznowienie kultowej powieści o duchach i przyjaźni

Kuba i Konrad, koledzy z krakowskiego Kazimierza, postanawiają rozwikłać zagadkę śmierci szkolnego woźnego. Wkrótce wokół nich zaczynają się pojawiać duchy zmarłych, tajemnicze postaci, a z czasem pewna dziwaczna sekta i jej guru ze swoim aniołem stróżem. Cała rzeczywistość wydaje się polem walki między krainą jezior a złowrogim królestwem powietrza, a życie obu przyjaciół przypomina absurdalny i przerażający ciąg osobliwych zdarzeń.

Łukasz Orbitowski prowadzi nas przez niezwykłą, wielowątkową historię, w której jedyną stałą jest przyjaźń Kuby i Konrada poddawana nieustannym próbom. Tracę ciepło to także powieść o dorastaniu w Polsce „roku zero”, która była wówczas zupełnie innym miejscem.

29 komentarzy:

  1. Ciekawe zestawienie, ja też czekam na Mgły Avalonu!

    OdpowiedzUsuń
  2. "Kirke" też u mnie na pewno :). "Ulica Wiecznej Szczęśliwości"na liście "na kiedyś", jak stanieje ;). O tym o Londynie pierwsze słyszę, ale chętnie bym przeczytała :). Spoza listy, zdecydowanie "Odrobina brokatu".

    OdpowiedzUsuń
  3. Dużo mi sie podoba! Od siebie mogę polecić sięgnięcie w tym miesiącu też po "Spętanych przeznaczeniem", są super :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może kiedyś spróbuję, póki co mam za bardzo zapchany czytelniczy grafik. :)

      Usuń
  4. „Kirke” interesuje mnie już jakiś czas, od kiedy pojawiła się na zagranicznym youtubie, a poza tym bardzo pod względem estetycznym podoba mi się okładka. Podobnie zresztą ta od „Czarnoskrzydłego”, o którym nie wiem nic, ale ten ptak na okładce ❤️

    No i wreszcie może za Kristoffa bym się wzięła? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ta okładka jest śliczna... A Czarnoskrzydły jeszcze lepszy. :D Mam nadzieję, że treść dorówna. :)

      Usuń
  5. Dla mnie Gaiman i Przechrzta. No i na koniec miesiąca premiera która najbardziej mnie interesuje, czyli "Głębia..." :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę nadgonić tego Przechrztę, pierwszy tom był fajny. A Czarnoskrzydłego niet? :P

      Usuń
  6. Mgły Avalonu i Kirke już wpisuję na listę do przeczytania! :) za zwiadowców tez się wezmę jak tylko przeczytam poprzednią część :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwiadowcy u mnie odpadają, ale z sentymentu ich tu wsadziłam. :)

      Usuń
  7. Mocny zestaw! Mgły Avalonu mam w oryginale (i nie mogę się zabrać), Kirke i Czarnoskrzydły brzmią baaardzo mocno - czytaj i recenzuj, bo jestem zainteresowana potencjalnie :D ;) W reportażach od Czarnego jestem obecnie zakochana (katuję obecnie wszystko-co-napisał-Smoleński) i ten Szanghaj brzmi również bardzo zachęcająco, Urobieni już mniej (chyba wolę tej "prawdy" nie znać...). Cień Przechrzty też ciekawi, bardzo lubię ostatnio tak osadzone fabuły...

    Jedno co mnie niepokoi, to powrót Lokiego/Ćwieka. Już ostatnie tomy Kłamcy to było "co za dużo, to niezdrowo", więc nie wiem, czy w ogóle po "Stróżów" sięgać.

    Reasumując - nie miałam nic dodawać do listy "do przeczytania", ale znowu się nie udało :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo dobry miesiąc. :D Na pewno będę czytać i na pewno będę recenzować, i mam nadzieję, że nie odwlecze mi się to za bardzo w czasie. :) Reportaże to w ogóle gatunek, którym ja jestem coraz bardziej zainteresowana, ale wciąż za mało ich czytam.

      Twórczości Ćwieka w ogóle jeszcze nie znam, ale szkoda. :(

      No tak to zwykle bywa jak się przegląda zapowiedzi. :D

      Usuń
  8. "Urobionych" chyba sama sobie sprawię :) Ciekawi mnie też "Nasz chłopak" i "Pod szkarłatnym niebem". "Czarnoskrzydły" też wygląda intrygująco.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Nasz chłopak" i "Pod szkarłatnym niebem" i mnie interesują tak bardziej, ale tutaj pewnie poczekam na jakieś recenzje i może później sobie przeczytam. :)

      Usuń
  9. Pierwsze cztery (Zapomniałem kurczę o tym Magowym Donaldzie, a jego też sprawdzę) + King. I wszystko jaasne. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja sobie Bradley i Gaimana odpuszczam, bo... obie już mam :P (a Gaimana chętnie bym się pozbyła...) Za to z pewnością będzie Czarne i Mag...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taki słaby ten Gaiman? W MAGa to ja co miesiąc właściwie mogę rzucać monetami... ;)

      Usuń
    2. Ja jestem tym dziwnym przypadkiem, który uważa, że Gaimanowi wychodzą tylko dłuższe opowiadania i krótsze powieści ;P A w tym zbiorze dłuższych tekstów niewiele, poza tym "Studium w szmaragdzie" to on już chyba nie przeskoczy (ani nie wyrówna...)
      Też prawie zawsze coś z MAGa u mnie jest ;)

      Usuń
  11. Mgły Avalonu, Drażliwe tematy i Outsider to must have, Cien też przeczytam, bo nie lubię zostawiać rozbabranych serii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli cośtam nam się pokryje. :) Też nie lubię zostawiać rozbabranych serii, a Przechrzta był całkiem fajny po tym jednym tomie.

      Usuń
  12. "Czarnoskrzydły" również na pewno do mnie trafi. Nad "Czaszkowiercami" się zastanawiam, bo trzy tomy tej serii już za mną, ale z drugiej strony nastawiłam się, że to już koniec i teraz trudno mi się przestawić :P
    "Outsider" może kiedyś, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Następne w kolejności jeśli chodzi o Kinga planuje "To".
    Pozdrawiam!
    houseofreaders.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Kronik Nieciosanego Tronu" ja dalej nie zaczęłam, więc tutaj najpierw chcę nadrobić te tomy. :) Co do Kinga, to właśnie... "może kiedyś". "To" również chcę przeczytać, ale u mnie na następny ogień pójdzie pewnie trzeci tom "Mrocznej Wieży".

      Usuń
  13. Zapowiada się ciekawie :) Choć ja mam jeszcze nieprzeczytane z poprzedniego miesiąca "Przesilenie" Katarzyny Bereniki Miszczuk - z ciekawości - czytałaś? Może uda mi się chwycić za coś do tej pory nieznanego, bo z tych nazwisk, z którymi jestem już obyty - czyli King, Ćwiek i Gaiman, żaden mi nie podchodzi... Może warto wypróbować Puzyńską lub Przechrztę? Na codzień czytuję raczej fantasy, rzadziej sci-fi lub kryminał. Ciekawie brzmi też propozycja Hawkinga, z tym, że... mi fizykę trzeba tłumaczyć łopatologicznie, bo jestem 100% humanistą ;)
    Pozdrawiam!
    https://takorzeczegerard.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie czytałam nic od Miszczuk. Nie do końca moje klimaty i podejrzewam, że by mi się nie spodobało. Przechrzta był całkiem fajny, więc możesz sprawdzić. Nic mega dobrego, ale przyjemnie się go czytało. :)

      Usuń
  14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Misie czytanie podoba , Blogger