02 lipca

02 lipca

Zapowiedzi na lipiec


Ostatnio czytanie w ogóle mi nie idzie, a tu już lipiec i kolejne ciekawe książki na celowniku. Co prawda sporo tu wznowień, ale i jakieś nowości się znajdą. Moim must have jest zdecydowanie Wojna i pokój, czego pewnie się domyślacie po mojej entuzjastycznej recenzji poprzednich dwóch tomów. Już sobie wyobrażam, jak pięknie będą te dwie cegiełki wyglądać obok siebie  jedna w czarnej kolorystyce, druga w białej.

Oprócz tego wznowienie ma Zatracenie Osamu Dazai, o którym trochę już słyszałam z racji mojego zainteresowania Japonią. Dopiero teraz zorientowałam się, że ta książka od dawna dostępna jest w legimi, ale i tak ją tutaj wrzucam, żeby dać Wam znać o jej istnieniu. O tym, że chcę Sandersona, to chyba nikomu nie muszę mówić. Zabójcze maszyny jakoś przyciągają mnie do siebie i sama nie do końca wiem, dlaczego, ale może to być bardzo przyjemna książka na lato. No i ostatni jest Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, bo chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o zespole Aspergera. 

W zapowiedziach jak zwykle znajdziecie o wiele więcej książek, niż moje "pewniaki", więc zapraszam do przeglądania. W lipcu szykują się na przykład nowe książki z Uczty Wyobraźni, coś ciekawego od Vespera i jeszcze trochę innych rzeczy. :)



Pewniaki


Wojna i pokój, tomy III-IV

Lew Tołstoj, wyd. Zysk i S-ka, premiera 09.07


Oto dalszy ciąg imponującego dzieła Tołstoja Wojna i pokój. W III tomie tej rosyjskiej epopei narodowej wojska napoleońskie nieuniknienie zbliżają się do Rosji, aż w końcu Francuzi wkraczają do Moskwy. Tom IV to przede wszystkim spiski i zamachy, bitwa pod Borodino, klęska Napoleona oraz finały wielkich historii miłosnych. Mimo wojennej zawieruchy życie musi toczyć się dalej.

Powieść rosyjskiego mistrza, Lwa Tołstoja, jest arcydziełem realizmu podziwianym przez późniejszych pisarzy – Isaaka Babela, Johna Galsworthy’ego, a nawet Thomasa Manna. Również współcześnie zachwyca nie tylko czytelników, ale także widzów teatralnych, kinowych i telewizyjnych.




Zatracenie

Osamu Dazai, wyd. Czytelnik, premiera lipiec


Osamu Dazai (1909–1948) jest jednym z najwyżej cenionych, a zarazem najpoczytniejszych pisarzy japońskich swego pokolenia. Polscy czytelnicy poznali go dzięki przekładom kilku opowiadań, a także powieści Zmierzch (1947, wyd. pol. 2001).

Powieść Zatracenie – ostatni ukończony utwór Dazaia – ukazała się w roku samobójczej śmierci pisarza. To osnuta na wątkach autobiograficznych i spisana w pierwszej osobie pełna dramatyzmu opowieść o człowieku, który choć wszechstronnie utalentowany, nie może odnaleźć się w świecie i wpadając w spiralę zgubnych życiowych wyborów, zmierza ku nieuchronnej samozagładzie.

„…Zatracenie można czytać jako przejmującą spowiedź bohatera – jak nietrudno się domyślić, alter ego autora – jako jego pożegnanie z życiem. Doświadczenie, które stało się jego udziałem, i dokonane życiowe rozliczenie doprowadzają go do ostatecznej konkluzji, że – jak wyznaje – «utracił prawo do nazywania się człowiekiem»… Ale można też traktować tę książkę jako próbę przedstawienia stanu umysłu, kondycji moralnej i dylematów japońskiej inteligencji i przedstawicieli wyższych warstw społecznych, w tym potomków upadającego ziemiaństwa, w dramatycznych latach poprzedzających wkroczenie Japonii na drogę militaryzmu, podczas wojny, a także w pierwszych latach powojennych” (Od tłumacza).

W wielu krajach popularnością cieszą się japońskie adaptacje filmowe tej powieści – zarówno w wersji fabularnej, jak i animowanej – oraz tworzone na jej podstawie komiksy manga.




Biały piasek tom 2

Brandon Sanderson, wyd. MAG, premiera 20 lipca (brak polskiej okładki)


Komiksowa saga autorstwa Brandona Sandersona, pełna przygód i magii.

Na planecie Taldain legendarni mistrzowie piasku ujarzmiają tajemne moce i w spektakularny sposób manipulują piaskiem. Ale kiedy w wyniku spisku zostają wymordowani, najsłabszy spośród nich, Kenton, wierzy, że jako jedyny ocalał. Otoczony przez wrogów, zawiera niespodziewany sojusz z Khriss –zagadkową kobietą z Cieniostrony, która skrywa własne tajemnice.

Biały piasek to kluczowy, wcześniej niepublikowany element rozrastającego się uniwersum cosmere Brandona Sandersona. Tekst został zaadaptowany przez Rika Hoskina (Mercy Thompson), z rysunkami Juliusa Gopeza i kolorami Rossa Campbella. Imponująca nowa saga dla miłośników fantastyki i przygód łączy wspaniałą stronę wizualną z typowym dla Sandersona podejściem do systemów magii. (opis pierwszego tomu)




Zabójcze maszyny

Philip Reeve, wyd. Amber, premiera 05.07


Pierwszy tom czterotomowego cyklu Zabójcze maszyny, w którym Philip Reeve stworzył jeden z najwspanialszych fantastycznych światów, jakie kiedykolwiek wykreowano.

Sześćdziesiąt minut – tyle wystarczyło, żeby zniszczyć ludzką cywilizację. Tysiące lat później nastała nowa era ruchomych miast. Miasta drapieżcy na gigantycznych gąsienicach przemierzają wyludnioną Ziemię. Polują: atakują, walczą i pożerają się nawzajem.

Londyn dostrzegł zdobycz. Małe miasteczko nie ma szans. Londyn jest wielki, szybki i... głodny.

Podczas polowania Wielki Mistrz Cechu Historyków Londynu zostaje zaatakowany sztyletem przez tajemniczą dziewczynę. Życie ratuje mu młody czeladnik. W pogoni za napastniczką zostaje wyrzucony z pędzącego miasta. Na jałowych pustkowiach wielkiego Terenu Polowań ci dwoje, których wszystko dzieli, są zdani tylko na siebie. Wśród przemocy, brutalności i nieustannego niebezpieczeństwa Tom i Hester muszą walczyć o życie i przyszłość świata…




Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. 

Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Tammet Daniel, wyd. Czarne, premiera 11.07


Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on „cichą i nieśmiałą”. Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.



Na później


Piękna krew

Lucius Shepard, wyd. MAG, premiera 20 lipca


Piękna krew Luciusa Sheparda to dzieło wyjątkowe i z dawna wyczekiwane: pierwsza pełnowymiarowa powieść ze świata smoka Griaule’a.

Shepard pierwszy raz podjął ten temat w roku 1984, kiedy to opublikował Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a, i na przestrzeni lat wielokrotnie do niego wracał, choć nigdy jeszcze w tak fascynującej i wyczerpującej formie.











Kroniki portowe

Annie Proulx, wyd. Poznańskie, premiera 04.07

Kultowa powieść w nowym przekładzie!

Kroniki portowe to opowieść o człowieku, który na zapomnianej wyspie odnajduje swoją tożsamość i odzyskuje utracone w dzieciństwie poczucie własnej wartości. To także rozgrywająca się na surowych, mroźnych wybrzeżach Nowej Fundlandii historia o tym, że do odwrócenia kolei losu nie zawsze trzeba wielkich rewolucji, tylko wystarczy dać się ponieść sprzyjającym nurtom.

Annie Proulx jest autorką dziesięciu książek. Wśród jej wielu wyróżnień znajdują się Nagroda Pulitzera, National Book Award, The Irish Times International Fiction Prize oraz PEN/Faulkner Award. Jej opowiadanie Tajemnice Brokeback Mountain stało się kanwą nagrodzonego Oscarami filmu. Jej najnowszą powieścią są Drwale.


Inne ciekawe


Żywego ducha

Jerzy Plich, wyd. Literackie, premiera 04.07


Zagłada cicha jak kot? Potop bez opadów? Terrorystyczny atak z nieba? Globalne wyludnienie? Apokalipsa rozgrywa się w języku. Świat kończy się, bo milknie. Dalekie głuche pożary. Nie ma do kogo gęby otworzyć. Przed aniołem śmierci, który przeszedł przez Warszawę, uchodzi jedynie pisarz — odludek. Można powiedzieć trafił żywy duch na swego. Po kolejnych próbach nawiązania kontaktu z kimkolwiek i gdziekolwiek nie może się dłużej łudzić. Został sam. I to sam w sensie ścisłym.

"Co może robić ostatni człowiek na świecie? Wyruszyć przed siebie? Spać w najlepszych hotelach? Bezkarnie wynosić książki z księgarń i markowe ubrania z najlepszych butików? To co zwykle: łudzić się kasą? Pielęgnować samotność, czyli życie? Gorączkowo upajać się własną wyjątkowością? Tylko właściwie po co? A przedtem było po co? Czy przedtem i potem to jest aż tak wielka różnica? Widziadła coś do niego mówią — nie wie co, bo nie wie, czy są z tego świata? A my? Jesteśmy jego urojeniami?"
Jerzy Pilch




Sen Kolumba

Emil Marat, wyd. W.A.B., premiera 18.07


Bohater, gangster, marzyciel… Kim był człowiek, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia?

Pasjonujący życiorys Kolumba wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej wolności osobistej.

Emil Marat prowadzi hipnotyzujące historyczne śledztwo, odnajduje nieznane dokumenty, korespondencję, polskie i zagraniczne archiwalia. Sen Kolumba to połączenie eseju, książki historycznej i literackiego reportażu.




Profil Mordercy

Paul Britton, wyd. Znak, premiera 04.07


Lektura obowiązkowa dla fanów Mindhuntera i Trupiej Farmy.

Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary.

Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki.

Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni.

Profil mordercy to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów.




Inwazja porywaczy ciał

Jack Finney, wyd. Vesper, premiera 04.07


"Ostrzegam cię, że to, co zaczynasz czytać, jest pełne luźnych wątków i pytań bez odpowiedzi. To wszystko nie zostanie na samym końcu zgrabnie rozwiązane i zadowalająco wyjaśnione. W każdym razie nie przeze mnie. Albowiem ja sam nie mogę powiedzieć, że rzeczywiście wiem dokładnie, co się stało i dlaczego, albo przynajmniej, jak się zaczęło, skończyło – czy się skończyło – i czy mam rację co do istoty rzeczy. Jeżeli nie lubisz tego rodzaju historii, to jest mi przykro, a dla ciebie będzie najlepiej, jeśli nie będziesz czytał dalej. Wszystko, co mogę zrobić, to opowiedzieć tyle, ile wiem... "

Małe kalifornijskie miasteczko Mill Valley w hrabstwie Marin. Pewnego dnia do gabinetu miejscowego lekarza, Milesa Bennella, przychodzi jego dawno niewidziana przyjaciółka, Becky Driscoll. Jest zaniepokojona dziwnym zachowaniem swojej kuzynki, która twierdzi, że jej wujek Ira zmienił się i jest całkiem inną osobą, niczym pozbawioną uczuć i emocji skorupą. Miles decyduje się odwiedzić rodzinę Becky, chcąc zweryfikować jej opowieść, ale niczego nie może potwierdzić – nie widzi żadnych różnic ani w wyglądzie, ani w zachowaniu Iry. Kilka dni później dowiaduje się jednak, że coraz więcej osób w Mill Valley zauważa znaczące zmiany u swoich bliskich...

Przyjaciel Bennella – pisarz Jack Belicec, znajduje w piwnicy swojego domu tajemniczy kokon. W środku nocy jego wystraszona żona Theodora przybiega do doktora, by donieść mu o zatrważającym odkryciu – kokon zaczął zmieniać kształt i przemienia się w jej męża. Przerażony pisarz niszczy znalezisko. Wspólnie postanawiają rozwikłać zagadkę tajemniczych przemian w miasteczku. Udają się zatem po pomoc najpierw do kolegi Milesa – doktora Kaufmanna, a potem do profesora Budlonga, autora artykułu opisującego niewyjaśnione wydarzenia w hrabstwie Marin na przestrzeni ostatnich miesięcy. Czyżby Ziemię czekała inwazja nieznanej formy życia tworzącej duplikaty ludzkich istot?




Pokój służącej

Fiona Mitchell, wyd. Literackie, premiera 04.07


Głęboko poruszająca i pięknie napisana opowieść o kobietach, które postanowiły walczyć z dyskryminacją i niewolnictwem

Dolly i Tala – dwie siostry pochodzące z Filipin pracują w Singapurze jako pomoc w domach brytyjskich imigrantów. Mieszkają w pokoikach bez okien, usługują, sprzątają i wychowują dzieci swoich pracodawców. Są na każde zawołanie. Dolly zostawiła na Filipinach malutką córkę i żyje nadzieją, że kiedyś ją zobaczy. Tala jest niespokojnym duchem – pewnego dnia odkrywa popularnego wśród zamożnych mieszkańców metropolii bloga z poradami, jak traktować służące i jak wymusić na nich posłuszeństwo. Dziewczyna postanawia walczyć o prawa swoje i innych kobiet. Zakłada konkurencyjnego bloga z detalami opisującego okrutne traktowanie pomocy domowej.

Jak potoczą się losy dwóch sióstr? Czy zbuntowane służące odkryją, kto w internecie je szkaluje?

Wyraziste bohaterki, znakomita fabuła, a przede wszystkim sugestywny obraz codzienności – to największe zalety powieści Fiony Mitchell. Pokój służącej nie tylko bawi i wzrusza, ale też otwiera oczy na wiele wciąż nierozwiązanych problemów naszego świata.




Jutro należy do kotów

Bernard Werber, wyd. Sonia Draga, premiera 18.07


W dzielnicy Montmartre w Paryżu żyją dwa niezwykłe koty. Bastet, narratorka, która chciałaby skuteczniej komunikować się z ludźmi, oraz Pitagoras, kot doświadczalny, który na czubku głowy ma wejście USB umożliwiające mu łączenie się z Internetem. Koty spotkają się i pokochają, chociaż sprawy w świecie ludzi wokół nich nie przestają się komplikować. Bastet pragnie walczyć z przemocą ludzi za pomocą kociej duchowości. Pitagoras uważa z kolei, że jest już na to za późno i koty powinny szykować się do przejęcia sterów ludzkiej cywilizacji.








Europa o północy

Dave Hutchinson, wyd. Rebis, premiera 03.07


Drugi tom cyklu Pęknięta Europa.

Jedna z najbardziej wyjątkowych powieści SF tej dekady. Powieść nominowana do nagrody im. Arthura C. Clarke'a.

W podzielonej Europie wyrastają kolejne quasi-państewka. Dla Jima, oficera wywiadu, to koszmar. Co tydzień z zaprzyjaźnionego dotychczas kraju wypączkowuje nowy organizm państwowy, który może – ale nie musi – sprzyjać interesom Anglii. Trudno za tym wszystkim nadążyć. Jednak sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. Atak nożownika w londyńskim autobusie rzuca go w świat, w którym jego służba przygotowuje się do starcia z innym wszechświatem i w którym pojawia się człowiek mogący dzierżyć klucz do najściślej strzeżonych tajemnic Europy...




Disaster artist. Z planu 

najlepszego złego filmu świata

Greg Sestero, Tom Bissell, wyd. Zysk i S-ka, premiera 02.07


Z planu najlepszego złego filmu świata.

Niezwykła opowieść o Tommym Wiseau – pewnym niezwykle bogatym człowieku w nieokreślonym wieku i o niejasnym pochodzeniu (najprawdopodobniej z Poznania!), który w 2003 roku nie tylko napisał, wyprodukował oraz wyreżyserował słynny film The Room, ale także odegrał w nim główną rolę. Produkcja kosztująca 6 milionów dolarów zarobiła zaledwie 1800 dolarów i po dwóch tygodniach zniknęła z kin. Dziś znana jest jako najgorszy film świata i stanowi fenomen na skalę światową.

Nie trzeba jednak znać ani lubić The Room, aby pokochać historię o tym, jak Tommy Wiseau wbrew wszelkim zasadom sztuki i biznesu osiągnął swój wymarzony cel – sławę. The Disaster Artist opowiada o spotkaniu i przyjaźni dwóch aktorów kultowego filmu, Tommy'ego Wiseau oraz Grega Sestero. To nie tylko przezabawny portret niecodziennego celebryty, ale także wciągająca i poruszająca opowieść o spełnianiu marzeń.

Książka znalazła się na liście bestsellerów New York Times, a James Franco nakręcił na jej podstawie film nagrodzony dwoma Złotymi Globami i nominowany do Oscara.




Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk

Ola Synowiec, wyd. Czarne, premiera 11.07


Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.

Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.




Nowiny ze świata

Paulette Jiles, wyd. Czarne, premiera 25.07


Gdzie jest skała, na której zostałam zbudowana?

Rok 1870. Kapitan Jefferson Kyle Kidd, siedemdziesięcioletni wdowiec, weteran kilku wojen, przemierza północny Teksas, urządzając w miasteczkach odczyty dla spragnionej wieści ze świata publiczności. Pewnego dnia jego znajomy Britt Johnson zwraca się do niego z nietypową prośbą – za pięćdziesiąt dolarów w złocie Kidd ma przewieźć dziesięcioletnią dziewczynkę do jej krewnych w San Antonio. Cztery lata wcześniej Johanna została uprowadzona przez Kiowów, którzy na jej oczach zamordowali jej rodziców i siostrę, a potem wychowali ją jak własne dziecko. Teraz została odkupiona z niewoli i wyrwana ze świata, którego częścią się stała.

Czterystumilowa podróż okazuje się trudna nie tylko ze względu na czyhające na kapitana i Johannę niebezpieczeństwa. Dziewczynka wcale nie chce wracać do życia wśród białych. Jednak z czasem dwoje samotnych ludzi zaczyna sobie ufać. Tworzy się między nimi więź, która w tej zdradzieckiej krainie decyduje o życiu i śmierci.

Nowiny ze świata to także znakomita literacko próba odpowiedzi na pytanie, które wciąż pozostaje dla nas zagadką: jak porywane przez Indian dzieci, często świadkowie bestialstwa, którego ofiarą padły ich rodziny, radziły sobie z tą traumą i dlaczego – bez względu na czas spędzony w niewoli, płeć czy pochodzenie – już nigdy nie potrafiły w pełni wrócić do poprzedniego życia.




Muzeum dusz czyśćcowych. 

Opowieści niesamowite

Stefan Grabiński, wyd. Vesper, premiera 18.07


Stefan Grabiński: jedyny polski klasyk opowieści niesamowitej. Maszynista widmowych pociągów, mediumista zabłąkanych dusz, geometra przestrzeni między światami. Nikt tak jak on nie potrafił postrzec grozy przyczajonej w prowincjonalnych miasteczkach, w kątach starych mieszkań, pod podszewką zwyczajności. Nikt prócz niego nie poznał demona ruchu, białego wyraka i zabójcy czasu.

Zapatrzony w Edgara Allana Poego, szybko zapomniany, po latach inspirował między innymi Stanisława Lema, ale długo czekał na ponowne odkrycie.

Muzeum dusz czyśćcowych: nowy wybór najlepszych nowel mistrza grozy, ozdobiony stylowymi ilustracjami, których autorem jest Maciej Kamuda.




Modyfikowany węgiel. Zrodzone furie

Richard Morgan, wyd. MAG, premiera 4 lipca


Takeshi Kovacs wrócił do domu.

Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko pięć procent powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan.

Jednakże śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.

Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą.

Wokół jest pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie – z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs. Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne – w którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.




Syn zdrajcy. Plaga mieczy

Miles Cameron, wyd MAG, premiera 18 lipca


Czerwony Rycerz bez wahania występował przeciwko rycerzom, armiom i potędze cesarstwa. Walczył na rzeczywistych i magicznych polach bitewnych, a obecnie ma przed sobą największe wyzwanie. Co go spotka teraz…?















Zrodzony. Dziwny Ptak

Jeff Vandermeer, wyd. MAG, premiera 27 lipca (brak polskiej okładki i opisu, będzie w UW)


The Strange Bird is a new kind of creature, built in a laboratory—she is part bird, part human, part many other things. But now the lab in which she was created is under siege and the scientists have turned on their animal creations. Flying through tunnels, dodging bullets, and changing her colors and patterning to avoid capture, the Strange Bird manages to escape.

But she cannot just soar in peace above the earth. The sky itself is full of wildlife that rejects her as one of their own, and also full of technology—satellites and drones and other detritus of the human civilization below that has all but destroyed itself. And the farther she flies, the deeper she finds herself in the orbit of the Company, a collapsed biotech firm that has populated the world with experiments both failed and successful that have outlived the corporation itself: a pack of networked foxes, a giant predatory bear. But of the many creatures she encounters with whom she bears some kind of kinship, it is the humans—all of them now simply scrambling to survive—who are the most insidious, who still see her as simply something to possess, to capture, to trade, to exploit. Never to understand, never to welcome home.

With The Strange Bird, Jeff VanderMeer has done more than add another layer, a new chapter, to his celebrated novel Borne. He has created a whole new perspective on the world inhabited by Rachel and Wick, the Magician, Mord, and Borne—a view from above, of course, but also a view from deep inside the mind of a new kind of creature who will fight and suffer and live for the tenuous future of this world.




Plaga olbrzymów

Kevin Hearne, wyd. Rebis, premiera 31.07


Siedem kenningów – nowy cykl autora Kronik Żelaznego Druida.

Kevin Hearne z serią o Żelaznym Druidzie trafił na listę bestsellerów New York Timesa. W nowym cyklu utalentowany pisarz tworzy własną mitologię, w której nie zabraknie zmiennokształtnych bardów, walczących ogniem olbrzymów i nastolatków rozmawiających z oszałamiającymi stworzeniami.

Wojowniczka Tallynd musi stawić czoło inwazji olbrzymów, które zamierzają wyciąć w pień cały jej kraj. Właśnie rozpoczęła się dla niej gra o najwyższą stawkę: życie synów. Z kolei Abhi, którego rodzina zawsze parała się łowami, marzy o innym życiu i wyrusza na poszukiwanie swego przeznaczenia. Wkrótce okazuje się, że włada magiczną mocą, która może się okazać niezastąpiona w walce z olbrzymami – jeśli wcześniej nie zniszczy jego. Historykowi Dervanowi zaś, któremu marzy się proste, ciche życie, władca zleca spisanie opowieści tajemniczego barda. Uczony zostaje wciągnięty w skomplikowaną polityczną intrygę. Czy teraz na jaw wyjdą i jego najskrytsze sekrety?

W tym magicznym świecie, pełnym koszmarów i cudów, losy niezwykle barwnych postaci przeplatają się w głębokiej, wzruszającej opowieści o odwadze i wojnie, o zwykłych ludziach, którzy stają się bohaterami, o ich życiu, które przechodzi do legendy.




Diabeł na wieży

Anna Kańtoch, wyd. Powergraph, premiera 13.07


Zbiór sześciu nastrojowych opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania – tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Wciągające i mroczne kryminalne intrygi, błyskotliwy, inteligentny detektyw i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!











Łzy Mai

Martyna Raduchowska, wyd. Uroboros, premiera 04.07


W New Horizon androidy nie śnią o elektrycznych owcach. One marzą o reinforsynie.

W latach 30. XXI wieku technologia jest wszechobecna. Sztuczne organy, implanty, domózgowe wszczepy – ludzkie ciało i umysł można upgrade’ować wedle uznania. Jeżeli oczywiście kogoś na to stać. Biednym pozostaje jedynie reinforsyna. Dla ludzi to geniusz w pigułce. Dla androidów zaś - szansa na odczuwanie emocji.

Nie wszyscy są entuzjastami technologii. Na pewno nie Jared Quinn, porucznik wydziału zabójstw. Na pewno nie po buncie, w trakcie którego zdradziła go jego własna replikantka, Maya.

Gdy wraca do pracy w policji, ma zasadę: żadnych cyborgów, żadnych androidów. Nie w jego zespole. Tymczasem po New Horizon grasuje zabójca nieuchwytny dla policyjnych systemów. Dla Quinna to jak wygrana na loterii – powrót do tradycyjnych metod śledczych. Ofiarą jest młoda kobieta. Widział ją już. W swoich koszmarach. Czyżby to on był mordercą?



Chochoły

Wit Szostak, wyd. Powergraph, premiera 13.07


O rodzinie.
O Krakowie.
O Polsce.



Historia wielopokoleniowej krakowskiej rodziny Chochołów, zamieszkującej kamienicę po przodkach, z kaplicą na strychu i katakumbami w piwnicach, jest tylko pretekstem do opowieści o polskiej tożsamości. Chochoły to nastrojowa, piękna proza o rodzinie, o Krakowie, ale również o polskiej tradycji i obrzędach. To zaproszenie do dekonstrukcji naszych narodowych mitów.







Piołun i miód

Ewa Białołęcka, wyd. Jaguar, premiera 11.07


Tom czwarty Kronik Drugiego Kręgu

Magowie z Drugiego Kręgu rozdzielili się. Pożeracz Chmur, Gryf, Jagoda oraz rodzina Nocnego Śpiewaka postanowili zaznać spokoju i stabilności w ojczyźnie hajgów. Reszta chłopców wyruszyła w dalszą drogę, by wypełnić misję powierzoną im przez Matkę Świata. Przyjaciele trafili do kraju ogarniętego wojną, w którym słowo „magia” wywoływało mieszaninę strachu i szacunku. Zostali przyjęci przez króla Northlandu, który stara się jak najlepiej wykorzystać niezwykłe umiejętności swych niespodziewanych gości. Magowie również zdają sobie sprawę, że nie trafili na dwór bez powodu – Matka Świata nieustannie daje im sygnały. Czy będą potrafili dobrze je odczytać?

18 komentarzy:

  1. Ja z tej paczuszki będę polować na:
    Zabójcze maszyny;
    Biały piasek tom 2;
    Piękna krew;
    Modyfikowany węgiel. Zrodzone furie;
    Diabeł na wieży;
    Łzy Mai.
    Oczywiście nie wszystkie na raz, ale pewnie czy książkowo czy też ebookowo je zakupię. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to cośtam się nam pokrywa. :D Za Modyfikowany węgiel może kiedyś się wezmę, Łzy Mai też mnie ciekawią, ale to raczej bardzo, BARDZO odległa przyszłość. :)

      Usuń
  2. Ja tu widzę duuuużo dla siebie:) Na pewno Sanderson, Dazai i Grabiński, zwłaszcza tego ostatniego jestem ciekawa. „Zabójcze maszyny” może chciałabym przeczytać przed wejściem filmu do kin, choć nie koniecznie już teraz, w miesiącu premiery. „Diabeł na wieży” i „Łzy Mai” też przyciągają mój wzrok:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To się cieszę. :) "Zabójczy maszyny" wstawiłam sobie w grafik na lato, ale czy się uda przeczytać, to zobaczymy. Ciekawią mnie jeszcze te "Łzy Mai", ale to raczej na kiedyś, najpierw poczytam recki i zdecyduję. :)

      Usuń
  3. Z tej listy mam w planach Muzeum dusz, a poza tym na Zrodzonego VanderMeera czekam już chyba z 5 lat więc jak wyjdzie to absolutny must have :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to nieźle. :D Trzymam kciuki, żeby wyszło w lipcu bez żadnych obsuw i żebyś w końcu doczekała się tej książki. :)

      Usuń
  4. O jeżu, tyle tu książków, a pieniądza tak mało... I miejsca na półkach :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miejsce by się znalazło, z kasą gorzej. :P

      Usuń
  5. Zawsze chciałam przeczytać „Wojnę i pokój”, ale jakoś zawsze brakuje na to czasu i oczywiście książki. Może w takim razie we wakacje wreszcie się skuszę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam gorąco. <3 Cudowna książka, nie zrażaj się tylko na początku, daj jej szansę. :)

      Usuń
  6. Pokój służącej już mam na półce i być może w tym tygodniu zacznę czytać. Nie mogę się doczekać tej lektury 😀

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z jakiegoś konkretnego powodu czy tak po prostu się napaliłaś, bo tematyka interesuje? :) Tak czy inaczej życzę wspaniałej lektury. <3 :)

      Usuń
  7. Tak wiele ciekawych premier, a jednak szczególnie zainteresowała mnie jedynie "Urodziłem się błękitnego dnia", lubię książki dotyczące różnych chorób. :))

    Biblioteka-wspomnien.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też bardzo ciekawi ta książka. Temat chorób niekoniecznie mnie interesuje, ale akurat o tej chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej. :)

      Usuń
  8. O, ta o kotach mi umknęła, dopisuję do swojej listy :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Za dużo tych dobroci :( Ale za to bardzo mnie cieszy, że zrobiłaś tak szczegółowy wpis, bo jak przeglądałam różne zapowiedzi na blogach, to wielu z tych powyższych w ogóle nie widziałam, a już znalazłam z 6, które muszę mieć...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak zawsze. :D To bardzo się cieszę, że grzebanie w zapowiedziach i wpychanie ich tutaj w takiej ilości komuś się przydaje. Chociaż tu pojawia się pytanie, czy to dobrze dla portfela, że znalazłaś aż 6 książek do kupienia... :D

      Usuń

Copyright © 2016 Misie czytanie podoba , Blogger