30 lipca

30 lipca

Zapowiedzi na sierpień


Ta temperatura zabija. Mimo wszystko udało mi się przygotować zapowiedzi na czas, czego nie mogę powiedzieć o recenzjach, które ostatnio idą jak krew z nosa. Zwłaszcza, że obecnie testuje Netflixa i przepadłam dla The Crown...

A co mają dla nas wydawnictwa w sierpniu? Moje pewniaki na ten miesiąc to wznowienie już ostatnich tomów z serii Autostopem przez galaktykę Douglasa Adamsa. Poza tym... cały MAG. :) Będzie Triumf Endymiona, czyli ostatni tom Hyperionów/Endymionów w artefaktowej szacie graficznej. Poza tym dostaniemy odświeżoną wersję Oceanu na krańcu drogi Neila Gaimana oraz trzy tomy Kronik Riyrii od Sullivana. Liczę na jakieś ciekawe promocje. 

Na później odkładam sobie dwie książki dotyczące kosmosu, bo ostatnio temat mnie zainteresował. Na oku mam też Paradoks Fletchera... ale to drugi tom, a ja jeszcze nie czytałam pierwszego, toteż są to raczej dalsze plany.

Oprócz tego jak zwykle znajdziecie w zapowiedziach mnóstwo w innych fajnych rzeczy, których ja obecnie nie planuje czytać, ale wydają mi się na tyle ciekawe, żeby je tu wrzucić. :)



Pewniaki



Cześć, i dzięki za ryby.

W zasadzie niegroźna

Adams Douglas, wyd. Zysk i S-ka, premiera 27.08


Dwie ostatnie części kultowej "trylogii w pięciu częściach", która dzięki brawurowemu połączeniu wizyjnej fantastyki ze zwariowanym brytyjskim humorem na trwałe weszła do kanonu popkultury.

Wymęczony nadmiarem wrażeń, lecz niezniszczalny Artur Dent, który właśnie wrócił autostopem zza Mgławicy Konia na Ziemię, poznaje Fenny. Choć w zasadzie nie poznaje, lecz tylko trochę na nią patrzy, bowiem dziewczyna, siedząca na tylnej kanapie saaba, którym Artur zabrał się autostopem, jest nieprzytomna za sprawą leków uspokajających. Są konieczne, bo niestety – jak mówi jej brat - sfiksowała gdzieś w kawiarni w Rickmansworth: "Podobno wstała, spokojnie oświadczyła, że doznała wyjątkowego objawienia czy coś w tym stylu, lekko się zachwiała, rozejrzała błędnym wzrokiem i z krzykiem padła twarzą na leżący na stole sandwicz z jajkiem. Od tej pory dręczą ją okropne majaki, że żyje w realnym świecie, halucynuje o wielkich żółtych statkach kosmicznych, nie pomaga szpital za szpitalem". Artur wie jednak swoje: wielkie żółte statki to Vogoni – przecież przed ośmiu laty sam był świadkiem, jak niszczą Ziemię, by w jej miejscu zbudować międzygalaktyczną obwodnicę… Niestety, Artur musi wysiąść i F. odjeżdża z bratem w deszcz. Czy spotkają się ponownie? Tak, spotkają i będą robić razem bardzo miłe rzeczy…

No i pozostaje jeszcze kilka innych pytań: Dlaczego zniknęły delfiny? Jak brzmi Ostatnia Wiadomość od Boga do Jego Stworzenia? I co tak naprawdę się wydarzyło, gdy Ziemia została zniszczona?



Triumf Endymiona

Dan Simmons, wyd. MAG, premiera 01.08


Kontynuacja Hyperiona, Upadku Hyperiona, i Endymiona. 
Od upadku Hegemonii większością planet rządzi Kościół katolicki wraz z tajemną organizacją Pax. Okazuje się jednak, że nowej władzy zagraża Enea, która ma się stać nowym mesjaszem ludzkości. Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza naszą galaktyką przez tajemniczą siłę...










Wieża koronna

Michael J. Sullivan, wyd. MAG, premiera 01.08


Dwóch mężczyzn, którzy się nienawidzą. Jedna niewykonalna misja. Narodziny legendy. 
Hadrian Blackwater, wojownik, który nie ma o co walczyć, zostaje zmuszony do współpracy z Royce'em Melbornem, złodziejem i zabójcą, który nie ma nic do stracenia. Wynajęci przez starego czarodzieja wspólnie muszą ukraść skarb, którego nikt inny nie zdoła dosięgnąć. Wieża Koronna to niezdobyta budowla, pozostałość z największej fortecy, jaką kiedykolwiek wzniesiono i skarbiec najcenniejszych przedmiotów w królestwie. Jednak nie o złoto czy klejnoty chodzi czarodziejowi i jeśli tylko sprawi, że dwaj bohaterowie nie pozabijają się, to być może zdołają zdobyć dla niego upragniony skarb.






Róża i cierń

Michael J. Sullivan, wyd. MAG, premiera 01.08


Dwóch złodzieichce poznać odpowiedzi. 
Narodziny Riyrii... 
Przez ponad rok Royce Melborn próbował zapomnieć o Gwen DeLancy, kobiecie, która uratował życie jemu i jego towarzyszowi Hadrianowi Blackwaterowi. Nie mogąc o przestać o niej myśleć, Royce wraca do Medfordu z Hadrianem, ale tym razem spotykają się z zupełnie innym powitaniem – Gwen nie chce ich widzieć. Ciężko pobita przez potężnego arystokratę podejrzewa, że Royce nie zważając na wszelkie niebezpieczeństwa postanowi się zemścić. Odprawiając złodziei ma nadzieję ich ochronić. Nie zdaje sobie jednak sprawy, do czego zdolna jest ta dwójka. Wkrótce się dowie.






Śmierć Dulgath

Michael J. Sullivan, wyd. MAG, premiera 01.08


Trzy razy próbowano ją zabić. Potem wynajęto zawodowca. A także Riyrię. 
Kiedy ostatnia przedstawicielka najstarszego rodu w Avrynie staje się celem zamachów, Royce i Hadrian zostają wynajęci, żeby udaremnić spisek. Minęły trzy lata odkąd Hadrian, znużony wojną najemnik i Royce, cyniczny były zabójca, połączyli siły i zostali łotrami do wynajęcia. Wszystko układało się dobrze, dopóki nie poproszono ich, aby pomogli zapobiec morderstwu. Teraz muszę udać się do starodawnego zakątka świata, żeby ocalić tajemniczą kobietę, która wie więcej na temat Royce'a niż to bezpieczne i mniej dba o własne bezpieczeństwo, niż nakazuje zdrowy rozsądek.






Ocean na krańcu drogi

Neil Gaiman, wyd MAG, premiera 22 sierpnia


„Ocean na końcu drogi” Neila Gaimana to baśń, której autor na nowo stworzył kanon współczesnej fantastyki: poetyckiej i poruszającej, a jednocześnie przerażającej. Owoc geniuszu narracyjnego Gaimana widać także we wcześniejszych jego powieściach: „Amerykańscy bogowie” i „Nigdziebadź”.














Na później



Fabryka planet.
Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi

Tasker Elizabeth, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 28.08


Zapomnij o rakietach na Marsa! – przyszłością badań kosmosu są poszukiwania planet pozasłonecznych!

Jeszcze dwadzieścia lat temu planetami poza Układem Słonecznym zajmowała się wyłącznie fantastyka. Od czasu słynnego, pierwszego odkrycia dokonanego przez Aleksandra Wolszczana poszukiwanie i badanie egzoplanet to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin astronomii. 

Nowo odkryte światy są bardziej niezwykłe od wszystkiego, co wyobrażali sobie pisarze. Istnieją planety większe od Jowisza, na których rok trwa krócej niż tydzień, na innych niebo rozświetlają dwa słońca, a jeszcze inne samotnie przemierzają kosmos. Są też planety z diamentowymi płaszczami, światy wielkości Ziemi podzielone na dwie półkule wiecznego dnia i wiecznej nocy, planety pokryte globalnymi oceanami i takie, na których przelewają się morza wulkanicznej lawy. Odkrycie tej różnorodności to dopiero początek. Na zbadanie czeka jeszcze cała galaktyka różnych możliwości. Trudno nie zadać sobie pytania, czy wśród tak wielu światów, nie istnieje gdzieś druga Ziemia.



Cena nieważkości. 

Kulisy lotu Polaka w kosmos

Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin, wyd. Agora, premiera 29.08


Cena nieważkości” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku.

Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę. Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów. Rosjanie też muszą. 

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę.

Kończy się epoka Edwarda Gierka, zaczynają kłopoty z zaopatrzeniem. Cukier na kartki. - Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę - mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów.

Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukają Rosjanie? Dlaczego Zenon Jankowski przegrywa wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jak potoczyły się jego losy? Lot na orbitę to jego sukces czy porażka?

„Cena nieważkości” to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.



Paradoks

Fletcher Charlie, wyd. Fabryka słów, premiera 29.08


Ostatnia Ręka Nadzoru wciąż patroluje granicę pomiędzy tym, co naturalne a tym, co nadprzyrodzone, rozświetlając ciemności nikłym płomieniem świecy. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak sobie poradzi. Nowym członkom brakuje wyszkolenia, a weterani są zmęczeni i bezbronni. Ta słabość przyciąga do miasta nowych wrogów, ale także zaskakujących sprzymierzeńców zza oceanu.

Najbardziej jednak szokujące są nowe rewelacje dotyczące przeszłości Nadzoru, które ujawniają prawdziwe niebezpieczeństwo zagrażające światu. Ich źródło kryje się w miejscu, w którym utknęli Sharp i Sara. To właśnie tam będą oni musieli rozwikłać sekret Czarnych Luster i zmierzyć się z tym, co się w nich czai, uważając, aby nie podążyło za nimi do domu.

Ciemne wody się wznoszą, świece migoczą, ale światło nie gaśnie. Póki co...




Inne ciekawe



Rycerz Kielichów

Jacek Piekara, wyd. Fabryka Słów, premiera 08.08


Rycerz Kielichów - twórca i burzyciel tronów. Aby zrealizować swoje marzenia poświęci wiele. Nawet przyjaźń. Nawet miłość. Nawet cały świat.

A gdybyś trafił na kogoś kto pozwala ci śnić najbardziej niezwykły i najbardziej realistyczny sen jaki miałeś w życiu?
A gdybyś zamienił się w nieustraszonego rycerza, ludowego bohatera, temat pieśni i legend?
A gdyby damą twojego serca została najpiękniejsza kobieta świata?
Co oddałbyś za to, by ten sen mógł trwać?
I co oddałbyś, by z tego snu się wyrwać, kiedy zmieni się w koszmar?

Walcz albo giń. Bo już nie przestaniesz śnić.



Wspólna orbita zamknięta

Becky Chambers, wyd. Zysk i S-ka, premiera 20.08


„Wspólna orbita zamknięta” została umieszczona przez „Publishers Weekly” na liście najlepszych powieści 2017 roku. Otrzymała nominację do nagrody Hugo 2017 w kategorii „najlepsza powieść”. Znalazła się na finałowej liście książek nominowanych do nagrody im. Arthura C. Clarke’a 2017. Zdobyła Prix Julia Verlanger.

Ekscytująca, pełna przygód i niebezpieczeństw podróż przez Galaktykę z barwną załogą „Wędrowca”.

Lovelace była kiedyś zaledwie sztuczną inteligencją statku. Kiedy po całkowitym wyłączeniu i zresetowaniu systemu budzi się w nowym ciele, nie pamięta, co się działo wcześniej. Ucząc się poruszania po wszechświecie i odkrywając, kim jest, Lovelace zaprzyjaźnia się z Papryką, wybuchową inżynier, która bardzo chce jej pomóc w nauce i rozwoju. Papryka i Lovelace przekonają się, że bez względu na ogrom przestrzeni kosmicznej dwie osoby mogą razem wypełnić ją bez problemu...



Wielkie Szkoły Diuny. Tom 3. 

Nawigatorzy Diuny 

Herbert Brian, Anderson Kevin J, wyd. Rebis, premiera 21.08


Gdy ludzkość pokonała w krwawych walkach myślące maszyny, wydawało się, że czeka ją świetlana przyszłość. Tymczasem ledwie sto lat później, po fatalnych rządach Salvadora Corrino, nieuchronnie zmierza do kolejnego konfliktu. Roderick Corrino usiłuje mądrze władać Imperium, lecz jest w fatalnym położeniu – z jednej strony cywilizacji zagrażają fanatyczni butlerianie, z drugiej Josef Venport, który mógłby ocalić przed nimi ludzkość, to zabójca poprzedniego Imperatora. Gdy Roderick prowadzi swą trudną grę, w Imperium niepostrzeżenie rośnie w siłę inny gracz – zgromadzenie żeńskie bezlitosnej Matki Przełożonej Valii – na dalekim Denali zaś po osiemdziesięciu latach spełnia się wielkie marzenie niezależnego robota Erazma…




Cudowna broń

Philip K. Dick, wyd. Rebis, premiera 21.08


Trwa wyścig zbrojeń między blokiem zachodnim i chino-radzieckim. Tak naprawdę jednak Lars Powderdry, główny projektant broni Za-Bloku, tworzy wyłącznie efekciarskie gadżety, urządzenia, które tylko z pozoru są śmiercionośne. Niespodziewanie na niebie pojawiają się obce, wrogie satelity i świat potrzebuje prawdziwej militarnej siły. Za-Blok i Oko-Wschód dochodzą do porozumienia, a Lars musi podjąć współpracę ze swoim radzieckim odpowiednikiem, atrakcyjną Lilo Topczewą. Na dodatek zaczyna się w niej zakochiwać, choć dobrze wie, że Lilo może go w każdej chwili zabić...







Dreamland. Opiatowa epidemia w USA 

Quinones Sam, wyd. Czarne, premiera 22.08


W 2008 roku w USA liczba zgonów w wyniku przedawkowania opiatów przewyższała liczbę ofiar wypadków samochodowych. Osób uzależnionych od leków z roku na rok jest coraz więcej, a rynek farmaceutyczny rośnie w siłę. Jak to możliwe, że legalnie dopuszczona do sprzedaży tabletka przeciwbólowa może doprowadzić do epidemii uzależnień?

Sam Quinones fascynująco rekonstruuje dzieje tej opiatowej katastrofy. Z jednej strony rzetelnie przedstawia kolejne etapy wprowadzania niebezpiecznych leków do regularnej sprzedaży i pokazuje przeraźliwie krótką drogę od ukojenia bólu do nałogu, z drugiej zaś wprowadza nas w świat meksykańskich sprzedawców „czarnej smoły”, którzy korzystając z plagi uzależnień od opiatów, zajęli się sprzedażą heroiny, dostarczając ją pod drzwi narkomanów niczym dostawcy pizzy.

Szefowie koncernów farmaceutycznych, dilerzy, policjanci, narkomani, rodzice tych, którzy przegrali z nałogiem. Bohaterów „Dreamland” jest wielu i to ich historie składają się na wstrząsająca opowieść o problemie, wobec którego Ameryka okazuje się bezradna.



Widzi mi się 

Smith Zadie, wyd. Znak, premiera 22.08


Manifest Zadie Smith

"Widzi mi się" powstawało osiem lat. Przez ten czas świat zmienił swoje oblicze, a Zadie Smith z cenionej i nagradzanej brytyjskiej autorki stała się również osobą publiczną, wypowiadającą się w sprawach najistotniejszych, budzących emocje po obu stronach Atlantyku. Głos autorki "Białych zębów", dzielącej swoje życie między Londyn i Nowy Jork, jest ostry i autentyczny, a obok jej zdecydowanych poglądów nie sposób przejść obojętnie. Światopogląd pisarki poznajemy dzięki tekstom pisanym czasem z kpiną, czasem z oburzeniem, ale zawsze szczerze i poruszająco. Jej przenikliwe, świeże i ożywcze spojrzenie jest kluczem do zrozumienia współczesności.

„Pożaru niepodobna gasić powietrzem. Ale nie sposób też walczyć o wolność, co do której zapomniało się, jak ją rozpoznawać. Eseje te ofiarowuję czytelnikom wciąż zaciekawionym tą wolnością – niech je wykorzystują, przerabiają, demontują, destruują albo ignorują – wedle własnego widzimisię!”



Rozbrojeni

Gavalda Anna, wyd. Literackie, premiera 22.08


Życie jest piękne, choć czasem bywa smutne, nijakie i monotonne…

Bohaterki i bohaterzy siedmiu opowiadań francuskiej mistrzyni prozy psychologicznej czują się samotni, opuszczeni, niekochani, gorsi. Dlatego zamykają się w sobie, topią smutki w barach, rozdrapują rany. Wszystko zmieniają przypadkowe spotkania, spontaniczne rozmowy, uzdrawiająca bliskość drugiego człowieka. Wtedy odsłaniają swoje słabości oraz znajdują siłę, aby zmierzyć się ze swoim życiem.

Te pełne delikatności i szczerości opowiadania odblokowują także coś w nas samych. Anna Gavalda opanowała do perfekcji efekt katharsis.




Rozstanie

Kitamura Katie, wyd. Literackie, premiera 22.08


Jeden z najpiękniejszych opisów rozstania w literaturze. Powolne oddalanie się od siebie, niewierność, rozpacz. Jak to się dzieje, że miłość wygasa w nas tak cicho z dnia na dzień? Wcale nie zaczęło się od zdrady. Choć niewierność miała duży udział w rozpadzie ich małżeństwa, jego przyczyny były inne. Christopher był przystojny, pochodził z bogatej rodziny, robił karierę jako pisarz. Ona była z innego świata. Zaczęło się od drobnych różnic, rozwiewających się z wolna złudzeń, coraz częstszych kłamstw, wielkiego rozczarowania, nieubłaganie narastającej wzajemnej obcości. Mur między nimi rósł każdego dnia, aż w końcu zdecydowali się na separację. Na razie nie powiedzieli o tym nikomu. To musiało dojrzeć. Poczekać. Kiedy więc teściowa zadzwoniła do niej – nigdy się nie lubiły, mało powiedziane – bez wahania zgodziła się pojechać do Grecji. Tam w rybackiej wiosce Gerolimenas Christopher zbierał materiały do książki o żałobie. Od jakiegoś czasu nie dawał znaku życia i nie można było się z nim skontaktować. Nie była przygotowana na to, co tam zobaczy. Nie mogła tego przewidzieć.

Przejmująca, przyjęta z rzadko spotykanym aplauzem ze strony krytyków literackich oraz czytelników, opowieść o rozpadzie związku dwojga ludzi, której finał w zaskakujący sposób przybiera formę thrillera.



Ameryka w ogniu

El Akkad Omar, wyd. WAB, premiera 22.08


Debiutancka powieść egipskiego dziennikarza Omara El Akkada, porównywana z takimi pozycjami, jak "Droga" Cormaca McCarthy’ego i "Spisek przeciwko Ameryce" Philipa Rotha.

W 2074 roku w Stanach Zjednoczonych wybucha druga wojna secesyjna. Na jej tle przedstawiono dzieje rodziny z Luizjany, opowiedziane z perspektywy sześciolatki Sarat. Niewinna dziewczynka szybko oswaja się z grozą wojny, stając się narzędziem w rękach jednej ze stron sporu. Niezwykła kronika ludzkich losów i działań wojennych w futurystycznej przyszłości największego światowego mocarstwa.






O życiu 

Messner Reinhold, wyd. Agora, premiera 22.08


Reinhold Messner 4 lata temu skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił przygotowując swoją książkową opowieść “O życiu” .

Messner to bez wątpienia najlepszy himalaista świata, ale też farmer i polityk. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Polak - Jerzy Kukuczka.

“O życiu” to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części. W pierwszej wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką.
W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie niosą ze sobą góry i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą dzielącą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające, osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze. Messner w pewnym momencie przestał z nimi dyskutować: "- Nie widzę już powodu, by prostować rozmaite teorie."

Tę śmierć opisuje krótko, nie kryjąc krytycznych słów: "- Wszyscy mówią o heroizmie śmierci, ale nikt nie ma o tym pojęcia." Dotkliwe doświadczenie pozostawiło ślady; Messner, który swego czasu nie stronił od ryzyka dziś zastanawia się, czy zawsze było ono potrzebne.

Trzecią część poświęca bardziej ogólnym wartościom. Interesują go Sztuka, Piękno, Moralność, Zemsta, Bóg, Rytuał, Rodzina, Duma, Cierpienie, by wymienić tylko kilka, bo jest również rozdział zatytułowany „Yeti”. Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat. I nie kryje, że tęskni za wartościami, jakie wpajali mu dziadkowie i rodzice.

“O życiu” to doskonała lektura dla miłośników gór, ale przede wszystkim dla tych, którzy ciekawi są człowieka - Reinholda Messnera, najlepszego himalaisty świata.



Moja Jane Eyre

Hand Cynthia, Ashton Brodi, Meadows J, wyd. SQN, premiera 22.08


Może ci się wydawać, że znasz tę historię. Sierota Jane Eyre, bez grosza przy duszy, rozpoczyna nowe życie jako guwernantka w Thornfield Hall. Tam spotyka mrocznego i tajemniczego pana Rochester.

Pomimo dużej różnicy wieku i jego nieznośnego temperamentu, zakochują się w sobie i, o zgrozo, ONA wychodzi za niego za mąż.

Ale czy to na pewno Jane Eyre?

Przygotuj się na przygodę w której nic nie jest takie, jak się wydaje: pewien dżentelmen ukrywa się bardziej niż trup w szafie. A co jeżeli we wszystko wmieszają się początkująca pisarka Charlotte Brontë i badacz zjawisk nadprzyrodzonych Alexander Blackwood?



Dziedzictwo posłańca

Brett Peter V., wyd. Fabryka Słów, premiera 22.08


Briar miał tylko 6 lat, gdy został na świecie zupełnie sam. Ogień zabrał mu rodzinę, majątek i absolutnie wszystko, co znał. Jako krasjański mieszaniec został odrzucony przez mieszkańców Zielonych Krain. Pozostawiony pośród nocy mógł liczyć tylko na to, czego przez kilka krótkich lat nauczył go jego ojciec, Sharum Relan. W dramatycznej sytuacji pojawia się jednak niespodziewany obrońca.


Stary przyjaciel Relana, posłaniec Ragen, postanowił po wielu latach odejść ze służby i zająć się rodziną. Jednak gdy dowiaduje się o zaginięciu Briara, ponownie rusza na szlak, by odnaleźć syna starego przyjaciela i sprowadzić go w bezpieczne miejsce. 
Rodzinna tragedia okazuje się początkiem niezwykłej ścieżki, którą Everam w swej mądrości przeznaczył niepozornemu chłopcu.

Poznaj historię jednego z najbardziej tajemniczych i nietuzinkowych bohaterów Cyklu Demonicznego.



Kroniki Kolegium. Tom 2. Intrygi 

Lackey Mercedes, wyd. Zysk i S-ka, premiera 27.08


Wspaniałe połączenie klasycznego fantasy z opowieścią o dojrzewaniu.

Trzynastoletni Mags od ponad roku szkoli się na Herolda. Podobnie jak wszyscy Heroldowie, Mags dowiaduje się, że posiada specjalny talent – Dar Telepatii. Jednakże życie na dworze niepozbawione jest problemów. Kiedy chłopiec zostaje rozpoznany przez tajnych cudzoziemskich wysłanników, których cel jest nieznany, sam staje się podejrzanym. Kim są jego rodzice – i kim jest on sam? Czy Mags zdoła rozwiązać zagadkę swego pochodzenia oraz związku z tajemniczymi szpiegami i jednocześnie udowodnić swą lojalność, nim król i dwór uznają go za zdrajcę? Jasnowidzący mają wizję Króla we krwi, a wszystkie znaki wskazują na to, iż w sprawę będzie zamieszany Mags! Chłopiec zdobywa wreszcie pewne informacje na temat swych rodziców. Jak się okazuje, jego przypuszczenia dotyczące ojca i matki nie pokrywają się z rzeczywistością. A starzy wrogowie nie mają zamiaru rezygnować…



Szara wilczyca

Curwood James Oliver, wyd. Zysk i S-ka, premiera 27.08


Kazan – mieszaniec psa rasy husky z wilkiem – oraz jego towarzyszka Szara Wilczyca przemierzają lasy i pustkowia Alaski, szukając schronienia i pożywienia oraz opiekując się sobą nawzajem.

W surowym klimacie Ameryki Północnej czeka ich wiele niebezpieczeństw oraz wyzwań. Przyroda i cywilizacja pełne są wrogów, ale także niespodziewanych przyjaciół. Powieść Curwooda to historia wielkiej miłości, która zawsze zwycięża – w konfrontacji z człowiekiem, ze zwierzętami oraz z naturą.

Nowe ilustrowane wydanie zachwyci wszystkich miłośników zwierząt i przygód. Dzięki tej książce dzieci docenią piękno dzikiej przyrody i nauczą się szacunku do sił natury.



Aleja włókniarek

Madejska Marta, wyd. Czarne, premiera 29.08


Gdyby Pan Bóg dzisiaj wygnał Ewę z raju, rzuciłby na nią przekleństwo: Będziesz dzieci rodziła jako prządka!”. To przekleństwo unosi się nad wszystkimi bohaterkami tej książki i wszystkimi kobietami, które pracowały w łódzkich fabrykach.

Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić „jak koń w kieracie”, a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową.

Do tej pory jednak nikt nie próbował dowiedzieć się, kim były, skąd przybywały i dlaczego zostawały w mieście, w którym wcale nie odnajdywały szczęścia. Marta Madejska próbuje zrozumieć nie tylko swoje bohaterki, ale także „miasto bez historii”. Z pytań o przeszłość zrodziła się opowieść o „fabrycznych dziewczynach”, bez których nie byłoby wielkich fortun, okazałych łódzkich pałaców ani odbudowanego łódzkiego przemysłu po II wojnie światowej. Zmieniali się właściciele fabryk, zmieniał się klimat polityczny, zmieniały się dekoracje, ale jedno pozostawało bez zmian – nadludzki wysiłek tysięcy kobiet.



Widziałem oblężenie Warszawy

Polonius Alexander, wyd. Rebis, premiera 21.08


Z płonącej stolicy przez Wilno, Kowno i Rygę do Londynu, a teraz książka o tym po 77 latach ukazuje się w Polsce.

"Widziałem oblężenie Warszawy" jest jak scenariusz dobrego, trzymającego w napięciu filmu – zwykły przyjazd na wakacje do Polski zamienia się nagle w ciąg dramatycznych przygód i walkę o życie we wrześniu 1939 roku.

Oblężenie Warszawy, rdzeń tej książki, świetnie udokumentował już amerykański fotograf Julien Bryan… który zresztą się tu pojawia. Dziennik Poloniusa jest równie dobrą relacją. Autor ma dar obserwacji i doskonale potrafi opowiadać ‒ jego opisy są szczegółowe i plastyczne jak zdjęcia, emocje doskonale ukazane, napięcie nie opada, a z kart wyłania się prawdziwy obraz życia w atakowanej Polsce i obleganej stolicy, z jasnymi, optymistycznymi akcentami, ale też z całym okrucieństwem wojny: ogromnymi zniszczeniami i śmiercią.

O piszącym pod pseudonimem autorze wiadomo niewiele – że jest naukowcem, że od kilku lat mieszka w Wielkiej Brytanii i że ma rodzinę w Warszawie. Tyle sam o sobie powiedział. Ale czy istotnie mało o nim wiadomo? Pewne jest, że dopóki nie uda się odkryć i potwierdzić jego tożsamości, będzie o nim mówiła ta książka. A z niej wyłania się nie tylko obraz walczącej w 1939 roku Polski, ale także obraz jednego z jej synów – człowieka inteligentnego i wykształconego, zaradnego i wrażliwego, kochającego syna, wnuka i brata oraz bolejącego nad losem ojczyzny patrioty. Dobrego Polaka.

Książka, wydana w Wielkiej Brytanii w 1941 roku, natychmiast zyskała rozgłos, a jej egzemplarze znajdują się w bibliotekach na całym świecie, w tym w bibliotece amerykańskiego Kongresu.



Nikita. Tom 3. Diabelski Młyn

Aneta Jadowska, wyd. SQN, premiera 01.08


Wszystkie ścieżki prowadzą do Archiwum. Czy któraś wiedzie z powrotem do domu?
Robin nie pamięta swojej przeszłości, ale Nikita znalazła sposób, by to zmienić. Nie będzie to proste, ale czy coś w ich życiu takie jest?
Nikita i Robin ruszają w niebezpieczną podróż przez Bezdroża, by dotrzeć do źródeł tajemnicy – miejsca, które skrywa wszystkie sekrety Zakonu Cieni. 
By się tam znaleźć, potrzebują pomocy Cygańskiego Księcia i jego taboru, bo tylko magia Niespokojnych pozwoli im przeżyć zetknięcie z mroczną magią Bezdroży i Rubieży. W zamian muszą pomóc taborowi uruchomić Lunapark i ożywić niesamowity Diabelski Młyn. 
A gdy we wszystko postanawiają się wmieszać nordyccy bogowie, berserk oraz młodociany smok, wiadomo już, że Robina i Nikitę czeka szalona i zaskakująca przygoda.



Immersja

Erick Pol, wyd. Uroboros, premiera 01.08


Czy ludzki umysł jest w stanie bezbłędnie odróżnić rzeczywistość od fikcji?
Niedaleka przyszłość, czas sztucznych inteligencji. Ben, pracownik instytutu badawczego, bierze udział w eksperymencie naukowym, dzięki któremu jego umysł wkroczy w świat Fajstos, 1627 lat p. n. e. System AIAM, do którego zostały wprowadzone dane archeologiczne, tworzy świat, jaki istniał wiele lat temu na Krecie. Dla Bena ma to być niczym udział w doskonałej grze komputerowej, w której będzie mógł badać przeszłość wszystkimi zmysłami, a zdarzenia będą się toczyć w interakcji wirtualnego świata z nim jako uczestnikiem gry. 
Tymczasem do gry wkraczają kolejni uczestnicy: wybitna sportsmenka Arnike, zaproszona przez instytut, wysłannik wojska John, agentka Kiri Nakai oraz wirtualni turyści, wśród których jest Luigi Badson, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, wcześniej hierarcha, później likwidator majątku kościelnego. 
Idylliczny, wydawałoby się, świat rozsypuje się jak domek z kart, gdy wybucha wulkan na wyspie Thera (obecnie Santoryn). Dotychczasowe zasady, którymi kierowała się społeczność, zaczynają tracić swą moc, a do głosu dochodzą przemoc oraz strach...



Czarne dziury bez tajemnic

Steven S. Gubser, Frans Pretorius, wyd. Prószyński, premiera 07.08


Czarne dziury od dawna fascynują uczonych z powodu ich niezwykłych, fantastycznych wprost własności. Prawa fizyki opisujące ich zachowanie i wpływ na otoczenie są bardziej fascynujące i zdumiewające niż wszystko, co udało się wymyślić autorom książek fantastycznonaukowych. Steven Gubser i Frans Pretorius wyjaśniają je w sposób bardzo przystępny, wykorzystując do tego pomysłowe eksperymenty myślowe i obrazowe porównania. Opisują również sukces poszukiwań fal grawitacyjnych, powstałych podczas zderzania się dwóch czarnych dziur. 
Autorzy "Czarnych dziur" bez tajemnic zabierają czytelników w podróż do wnętrza tych tajemniczych obiektów i z rzadko spotykaną przejrzystością opisują zjawiska, które decydują o niezwykłych właściwościach czarnych dziur



Historia przemocy

Édouard Louis, wyd. Pauza, premiera 08.08


Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Decyzja o tym, czy zaprosi go do domu, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera. 
Édouard Louis, młoda gwiazda literatury, nazywany francuskim Faulknerem, snuje fascynującą opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem, który doświadcza przemocy. 










Druga szansa

Katarzyna Berenika Miszczuk, wyd. YA!, premiera 22.08


Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia w lustrze, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna napawać pacjentów otuchą... Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dokoła? Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego. Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona. Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?







Żeby umarło przede mną.
Opowieść matek niepełnosprawnych dzieci.

Jacek Hołub, wyd. Czarne, premiera 16.08


„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.

Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie”.

26 komentarzy:

  1. mi się "ocean na końcu drogi" bardziej w tej starej, magicznej wersji podoba ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też, ale chciałabym mieć wszystkie Gaimany w jednej szacie graficznej, więc... :)

      Usuń
  2. Nikitę dziś skończyłam i wypada dużo lepiej niż tom drugi. ;) W sumie "Rycerza kielichów" też znam, i to od dawna, tylko w starym wydaniu. Jestem ciekawa tych nowych 100 stron, ale... jednak wole starą okładkę. ;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To akurat dobrze, chociaż nie jest to seria, za którą ja chcę się brać. :) O "Rycerzu kielichów" myślałam, ale po Arivaldzie tak średnio mam ochotę na Piekare.

      Usuń
    2. Oj, czemu? Arivald to chyba pierwsza polska książka za którą świadomie się zabrałam i wspominam go bardzo dobrze. Chociaż to była chyba 3 gimnazjum. :D A za Nikitę w sumie nie masz po co, jest dużo lepszych rzeczy.

      Usuń
    3. Ja Arivalda znam z gry -- Książę i Tchórz, w której Piekara maczał palce. Książka natomiast... no mam mieszane odczucia. Pierwsza połowa była świetna, ale kiedy autor zaczął traktować wszystko bardziej na poważnie, a z Arivalda zrobił się Wielki Mag, to było coraz gorzej i po prostu mnie to już nużyło. Niby miałam spróbować z innymi książkami Piekary, ale mam tyle innej fantasy do czytania, że na ten moment go sobie odpuszczam.

      Usuń
    4. Moim zdaniem warto sobie sięgnąć po jeden tom cyklu inkwizytotskiego (bo koncept, potem wszystko powtarzalne), ale w sumie ja jego książki czytam "przypadkiem" - bo u chłopaka była jakaś Książka, bo kupiłam jakąś za dyszkę itd. To nie jest raczej must read. Ale podobno jego opowiadanie, "Mag" było jednym z pierwszych polskich utworów fantasy.

      Usuń
    5. Mówisz? No pewnie kiedyś w końcu przeczytam, choćby po to, żeby mieć rozeznanie. I dzięki za info, nie wiedziałam. :)

      Usuń
  3. Właśnie dzisiaj dostałam newsletter z MAGa z tą serią Sullivana i się ciężko zastanawiałam, cóż to jest... Nie odpuszczę, kupię :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Dużo tego, ale dla mnie w sumie chyba tylko OCean i Endymion, więc nie tak źle. W końcu może nadrobię zaległości ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie ciut więcej jednak. Nie wiem, czy się cieszyć, czy jednak nie. :D

      Usuń
  5. Trochę z tego chcę ;)
    "Immersję" już mam.
    A z pewniaków: Triumf Endymiona, Ocean na krańcu drogi, Paradoks, Nikita. Tom 3. Diabelski Młyn
    Zastanawiam się mocno nad: Sullivanem - od razu Mag wydaje całość, więc pewnie się skuszę. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zaskakujesz mnie. :) Tego Sullivana dają za cztery dychy i mnie też ciężko się oprzeć. :D Mam nadzieję, że będzie dobre. :)

      Usuń
  6. Sprónuję pewnie tego Sullivana, ale nie w sierpniu. Potrzebuję trochę zejść z ilości cegieł, które nagromadziłam i nie czytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To powodzenia. :) Ja zaczynam poważnie myśleć nad przebraniem książek i posprzedawaniem kilku... ale jakoś nie mogę się za to wziąć. :)

      Usuń
  7. Nie mogę się doczekać książki Neila Gaimana. Zostaję stałym czytelnikiem bloga! <3

    Zapraszam do mnie, na recenzję "Hashtagu"!
    http://book-dragon-blog.blogspot.com/2018/07/30-hashtag-recenzja.html

    xoxo Kacper

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo dużo ciekawych propozycji, chyba co drugą byłabym zainteresowana :) Ale chyba najchętniej przeczytałabym "Wieżę koronną", "Paradoks" i "Wspólna orbita zamknięta". :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Z chęcią sięgnęłabym po kolejną książkę Gaimana, zwłaszcza, że okładka jest świetna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gaimana też bardzo lubię i staram się zebrać wszystkie jego książki w tych wydaniach, aczkolwiek myślę, że te poprzednie czasem były ładniejsze i bardziej zróżnicowane. Tutaj wszystko jest takie samo. :)

      Usuń
  10. Książka o czarnych dziurach, a także Fabryka Planet to na pewno. Oprócz tego chciałabym przeczytać Becky Chambers, ale ponieważ pierwszą cześć czytałam w oryginale, to i tę chyba jednak zacznę po angielsku. Sullivan wygląda pięknie, ale niestety, przeczytałam dwie książki tego autora i powiedziałam sobie dość! Wszystko mnie w nich irytowało, i bohaterowie, i dziury w fabule, i rozwiązania rodem z opowiadania pisanego przez niezbyt zdolnego gimnazjalistę. Oczywiście to tylko moja opinia, więc życzę Ci o wiele lepszych przeżyć z Roycem i Hadrianem😅

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I warto czytać Becky Chambers? Też się nad nią zastanawiałam, ale nie jestem przekonana, czy na pewno chcę i akurat teraz. Hah, to mi wylałaś kubeł zimnej wody na głowę z tym Sullivanem. :D W sumie nawet nie sprawdzałam w tym przypadku żadnych opinii, po prostu stwierdziłam, że chcę. To ja może najpierw sprawdzę go sobie w legimi, zanim wydam kasę na papierową wersję. :)

      Usuń
    2. Becky Chambers znam z "The long way to a small angry planet", która pod dosłownym tłumaczeniem u nas też została wydana. Podobała mi się ta książka, była taka... sympatyczna? Nie wiem, jak to inaczej ująć, ale tak właśnie ją odczułam, przede wszystkim dzięki bohaterom. Dlatego myślę, że będzie jak znalazł, jeśli masz ochotę s-f skupione bardziej na postaciach niż fabule.
      Sullivana czytałam "Królewską krew" i "Wieżę elfów" i choć zapowiadało się nieźle, to jednak skończyłam zastanawiając się, po co ja to czytałam^^; Dlatego osobiście nie polecam, choć jak wiadomo de gustibus:)

      Usuń
    3. Po Mass Effecie bardzo chętnie takie książki przyjmę, a "sympatyczna" brzmi dobrze. :) Może jednak się skuszę, postacie w takich książkach to zawsze dla mnie jeden z ważniejszych punktów. :)
      No wiadomo. :D

      Usuń

Copyright © 2016 Misie czytanie podoba , Blogger