04 grudnia

04 grudnia

Prezentowy poradnik książkowy dla fana fantasy. Edycja 2018


Dzisiaj mam dla Was przewodnik prezentowy po książkach fantasy. Tak samo, jak w zeszłym roku, tak i tym razem ograniczam się tylko do książek, które zostały wydane w 2018. Jest to więc też taki mini przegląd po tym, co ciekawego w tym roku wyszło, chociaż zdaje sobie sprawę, że nawet gdybym chciała, to nie uwzględnię wszystkiego (ale możecie dopisać w komentarzu, co byście tu dodali. :)

Zapraszam również do zerknięcia na zeszłoroczny przewodnik


Dla fana Tolkiena


Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

Tolkien John Ronald Reuel, wyd. Zysk i S-ka

 Ilustrowane wznowienie 


Opis z okładki: Kraina Czarów to ziemia, gdzie na nierozważnych czekają pułapki, a na zbyt śmiałych – więzienne lochy. […] Królestwo baśni rozciąga się daleko wzdłuż i wszerz, w górę i w głąb i pełne jest najprzeróżniejszych rzeczy i stworzeń: znajdziesz tam wszelkiego rodzaju ptactwo i zwierzęta, niezliczone gwiazdy i bezbrzeżne oceany, czarowne piękno i czyhającą zewsząd grozę, radość i smutki przeszywające jak ostrze miecza. Ten kto tam zabłądzi, może chyba uznać się za szczęśliwca […].
Jedyna edycja w jednym tomie czterech magicznych opowieści Tolkiena (Łazikanty, Gospodarz Giles z Ham, Kowal z Podlesia Większego, Liść, dzieło Niggle’a) oraz baśniowego cyklu wierszy Przygody Toma Bombadila, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni. Wydanie wzbogacają fenomenalne ilustracje autorstwa Alana Lee, najsłynniejszego ilustratora dzieł Tolkiena, nagrodzonego Oscarem za scenografię do filmowej ekranizacji.
Książka jest idealną okazją dla fanów Śródziemia do zapoznania się z mniej znanymi utworami Tolkiena, które oferują niezapomnianą podróż w świat pełen magii i czarów: ze smokami i piaskowymi czarownikami, morskimi potworami i hobbitami, rycerzami i krasnoludami. Ta niezwykła książka zawiera wszystkie klasyczne elementy prozy Tolkiena i zachwyci czytelników w każdym wieku.

Komentarz: Nowe wydania Tolkiena z wydawnictwa Zysk i S-ka są prześliczne, do tego stopnia, że sama rozważam zakup Władcy Pierścieni w tym wydaniu, nawet jeśli jest tam tłumaczenie Łozińskiego. Przepiękna książka idealna na prezent, jeśli wiecie, że obdarowywany tej książki jeszcze nie ma. A przynajmniej nie ma ilustrowanej wersji, bo jak tylko wersję pockett... ;)
Hobbit

Tolkien John Ronald Reuel, wyd. Zysk i S-ka

 Ilustrowane wznowienie 


Pełne magii i przygód wspaniałe preludium do "Władcy Pierścieni".
Bilbo Baggins to hobbit, który lubi wygodne, pozbawione niespodzianek życie, rzadko podróżując dalej niż do swojej piwnicy. Jego błogi spokój zostaje jednak zakłócony, gdy pewnego na jego progu pojawia się czarodziej Gandalf z gromadą krasnoludów, by porwać go na prawdziwą przygodę. Wszyscy wyruszają po wielkie skarby strzeżone przez Smauga Wspaniałego, wielkiego i bardzo niebezpiecznego smoka. Bilbo niechętnie dołącza do ich misji, nie zdając sobie sprawy, że w drodze do Samotnej Góry spotka zarówno magiczny pierścień, jak i przerażające stworzenie zwane Gollumem.
Wydanie ilustrowane z genialnymi ilustracjami Alana Lee, które zainspirowały twórców kinowego przeboju

Komentarz: Jak wyżej. ;)Bitwy w świecie Tolkiena

Day David, wyd. Zysk i S-ka

 Przepiękne ilustrowane cudeńko 


Opis z okładki: Bogato ilustrowany przewodnik po dramatycznych zmaganiach sił dobra i zła w świecie Tolkienowskiego Śródziemia.

Książka "Bitwy w świecie Tolkiena" przywołuje największe starcia, jakie miały miejsce na przestrzeni trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem. David Day zwięźle opisuje ludy i bohaterów zaangażowanych w poszczególne konflikty, omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień. Niewątpliwą zaletą książki jest porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, i to nie tylko z tymi najbardziej oczywistymi, jak greckimi i skandynawskimi, lecz także tybetańskimi.

Książka zawiera liczne barwne i czarno-białe ilustracje, tabele chronologiczne oraz odsyłacze do opisów konfliktów przedstawionych w "Silmarillionie", "Niedokończonych opowieściach", "Hobbicie" i "Władcy Pierścieni". Stanowi ona tematyczne rozwinięcie "Atlasu Tolkienowskiego" tego samego autora.

Komentarz: Pragnę tego. Posiadam przewodnik tego autora, który został wydany rok temu, tj. Atlas Tolkienowski i to jest fantastyczna rzecz. Taka wizualna uczta dla oczu. Bitwy w świecie Tolkiena będą doskonałym uzupełnieniem.Dzieci Hurina

Tolkien John Ronald Reuel, wyd. Prószyński i S-ka

 Wznowienie 


Tolkien wiele lat pracował nad "Dziećmi Húrina". Niestety nie dane było mu dokończyć opowieści. Podjął się tego jego syn, Christopher Tolkien, który ułożył tekst z istniejących materiałów. Całości dopełniają ilustracje Alana Lee.

Prawie sześć i pół tysiąca lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni" Śródziemie leży w cieniu Czarnego Władcy. Najwięksi wojownicy wśród elfów i ludzi zginęli. Wszystko pogrąża się w ciemności i rozpaczy. Nowy, śmiertelnie niebezpieczny przywódca, Túrin, syn Húrina, razem z bandą banitów przeciwstawia się Czarnemu Władcy i zmaga się z nałożoną przez niego klątwą.

Historia wojny, nienawiści, walki o władzę, ale też nadziei i odwagi. Poznajcie losy Túrina i Niënor.

Komentarz: Fani Tolkiena są ostatnio rozpieszczani. Dzieci Hurina będą stanowiły idealne uzupełnienie serii Tolkienowskiej od Prószyńskiego. ;) Tylko jak to ze wznowieniami bywa, trzeba uważać, czy obdarowywany już książki przypadkiem nie posiada.
Dla fana klasykiOstatni jednorożec

Beagle Peter S., wyd. Nowa Baśń

 Wznowienie 


Jednorogini żyła w lesie liliowym i pędziła żywot samotny. Pewnego dnia ruszyła w podróż w poszukiwaniu podobnych sobie. W towarzystwie nieudolnego magika Szmendryka i nieustraszonej Molly po raz pierwszy od urodzin poznaje uroki i trudy życia. Jej droga wiedzie do zamku podupadłego monarchy – i do konfrontacji z bestią, która wybiła jej gatunek.

Nowe wydanie zawiera sequel do powieści – nigdy nie wydaną w Polsce nowelę "Dwa serca".

Komentarz: Przepiękna powieść, która klimatem przypomina mi powieści Gaimana czy też odrobinkę Narzeczoną księcia. Gorąco polecam, zwłaszcza, że takie ładne wznowienie dostaliśmy.
Mgły Avalonu

Zimmer Bradley Marion, wyd. Zysk i S-ka

 Wznowienie arturiańskiej fantasy z damskiej prespektywy 


Opis z okładki: Magiczna legenda Króla Artura, opowiedziana z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza tronu.

"Albowiem, tak jak mówię, zmienił się sam świat. Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał ochotę i znał choćby kilka tajemnic, mógł wypłynąć łodzią na Morze Lata i dotrzeć nie do Glastonbury pełnego mnichów, lecz do Świętej Wyspy Avalon. W tamtych czasach wrota łączące światy unosiły się we mgle i otwierały się wedle woli i myśli wędrowca…"

Morgiana, obdarzona darem Wzroku i związana z losem Artura Pendragona, swego brata-kochanka, opowiada historię krótkiej świetności Camelotu. Nie jest to jednak opowieść o rycerskich czynach, lecz widziana kobiecym okiem wizja społeczeństwa u progu dziejowych zmian.

Komentarz: Brak.Nie kończąca się historia

Michael Ende, wyd. Znak

 Wznowienie 


Opis z okładki: Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie znajduje starą zakurzoną księgę zatytułowaną "Nie kończąca się historia". Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie wierzą już w marzenia. Bastian musi z czytelnika zamienić się w prawdziwego bohatera tej opowieści. Tylko on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany…

Komentarz: Dopiero niedawno za sprawą Eweliny z Gier w Bibliotece odkryłam, że film był ekranizacją książki... Klasyka zawsze jest u mnie mile widziana, dlatego ją tutaj zamieszczam. ;)
Dla fana PratchettaSztuczna broda Świętego Mikołaja

Terry Pratchett, wyd. Rebis

 Świąteczny Pratchett 


Opis z okładki: Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć, że Boże Narodzenie mogłoby wyglądać inaczej? Kolędy, prezenty, zimne ognie – wszystko to już nieco... trąci nudą.

Cóż więc powiesz na wielkie eksplodujące ciasto świąteczne, na paskudnego oswojonego bałwana śniegowego albo sympatyczną gadającą kuropatwę w koronie gruszy? A gdyby tak Święty Mikołaj zatrudnił się w zoo, narozrabiał w sklepie z zabawkami albo nawet został… aresztowany za włamanie?!

Zanurkuj w fantastycznie zabawny świat sir Terry’ego Pratchetta i wpadnij na świąteczną bajkową ucztę niepodobną do innych. Jedenaście opowiastek sprawi, że najpierw parskniesz, potem zakwiczysz, a wreszcie popłaczesz się ze śmiechu i już nigdy nie pomyślisz o Bożym Narodzeniu tak jak dawniej.

Komentarz: Pratchett to zawsze dobry wybór, i choć smutno mi, że żadnych nowych książek ze Świata Dysku już nie będzie, to zawsze pozostają takie książeczki na pocieszenie.Kompendium i Atlas Świata Dysku

Pratchett Terry, wyd. Prószyński i S-ka,

 Wizualne cudeńko 


Opis z okładki: Niewidoczny Uniwersytet z dumą prezentuje najpełniejszą z istniejących dotąd mapę i przewodnik po świecie Dysku.

To niezwykłe dzieło wykorzystuje ciężko zdobytą wiedzę licznych wybitnych i nieuchronnie martwych odkrywców. Na szczegółowych planach naszego świata czytelnik może znaleźć legendarne ziemie Wysp Sośniczych, prześledzić bieg Knecku, który w równej obfitości roznosi na oba brzegi żyzny ił i konflikty graniczne, czy kontemplować ogromne pustynie Klatchu i Howondalandu - kształcący przykład zagrożeń braku dozoru nad pasącymi się kozami. 

Każdy kraj, jego mieszkańcy, ich zwyczaje, terytorium i podstawy gospodarki opisane są we właściwych terminach, a opisy owe przenoszą czytelnika od kopalni tłuszczu w Überwaldzie i targów magicznych dywanów w Al Khali do najwyższych klasztorów w Ramtopach i splamionych krwią i kakao świątyń Imperium Tuzumeńskiego. 

Ten pouczający tom jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o krainach na grzbiecie żółwia.

Komentarz: Książka wydana w stylu Atlasu Tolkienowskiego czy Bitew w świecie Tolkiena. Przepiękna w środku, a do mojego wydania została dołączona mapa Świata Dysku, która po rozłożeniu zajęła mi pół łóżka. Gorąco polecam, każdy fan Pratchetta się z tego ucieszy.
Dla fana Gry o TronOgień i krew

Martin George R. R., wyd. Zysk i S-ka

 Pierwszy, ilustrowany tom z dwóch 


Opis z okładki: 300 lat przed wydarzeniami opisanymi w "Grze o tron". Kiedy Westeros rządziły smoki... Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów...

Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, "Grze o tron", Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. "Ogień i krew" zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.

Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne? To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika spisana przez uczonego arcymaestera z Cytadeli. Książka zawiera także kilkadziesiąt nowych czarnobiałych ilustracji autorstwa Douga Whetleya.

"Ogień i krew" będzie dla świata Westeros tym, czym jest "Silmarillion" dla Śródziemia.

Komentarz: Wichrów Zimy nie ma, ale zawsze można się pocieszyć tym.

Dla fana PotteraHarry Potter. Podróż przez historię magii

praca zbiorowa, Media Rodzina

 Ilustrowana ksiązka z okazji rocznicy 


Opis z okładki: Nieocenione źródło rzetelnej wiedzy i cenny skarb dla każdego fana Harry’ego Pottera!

Bogato ilustrowana książka towarzysząca wystawie Biblioteki Brytyjskiej, zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wydania „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”.

Obok ciekawostek z zakresu historii magii, astronomii, zoologii, botaniki, wróżbiarstwa, eliksirów i alchemii, album zawiera przepiękne prace autorstwa Jima Kaya, które ukazały się w ilustrowanych wydaniach serii – szkice, studia oraz ostateczne wersje podobizn profesorów Hogwartu, magicznych istot i nie tylko.

Bezcenne są materiały z prywatnej kolekcji J.K. Rowling, w tym niepublikowane dotąd ilustracje i odręczne zapiski autorki.

Komentarz: Zawsze się zastanawiam, ile w takich dodatkach zwykłego wyciągania kasy od fanów. Potter jest eksploatowany do granic możliwości. Ale książka jest pięknie ilustrowana, więc tak jak ja zachwycam się Kompendium i Atlasem Świata Dysku, to fan Pottera zachwyci się tym. ;)


Harry Potter. Różdżki - kolekcja

Monique Peterson, Media Rodzina

 Przewodnik po różdżkach, twórcach i właścicielach 


Opis z okładki: Każda różdżka ma swoją historię

W filmach o Harrym Potterze każda różdżka jest wyjątkowa, tak jak czarodziej czy czarownica, którzy nią władają – od eleganckiej różdżki Hermiony Granger pokrytej pięknie wyrzeźbionymi winoroślami, po złowieszcze różdżki śmierciożerców. Zostały zaprojektowane i wykonane przez artystów plastyków tak, aby odzwierciedlały charakter właściciela.

Harry Potter. Różdżki – Kolekcja to przewodnik po magicznym świecie czarodziejskich przedmiotów, ich twórcach i postaciach, które nimi władały. Opis każdej różdżki zawiera fotografię rekwizytu, dane dotyczące różdżki, spostrzeżenia aktorów i twórców rekwizytów, portretu postaci posiadających różdżki i inne sekrety z planu filmowego z archiwum Warner Bros.

Ta kolekcjonerska książka jest idealnym źródłem wiedzy zarówno dla wiernych fanów interesujących się różdżkami i ich historią, jak i nowego pokolenia, rozpoczynającego swoją podróż po magicznym świecie czarodziejów.

Komentarz: Jak wyżej.

Początek nowych seriiKrólowie Wyldu

Eames Nicholas, wyd. Rebis

 Humorystyczne, lekkie fantasy 


Opis z okładki: Nagrody za najlepszy debiut fantasy 2017 r. - The David Gemmell Morningstar Award, The Reddit/fantasy Award.

Saga wraca na scenę! Chwała nigdy się nie starzeje.

Clay Cooper i członkowie jego grupy niegdyś zasłynęli jako najokrutniejsi najemnicy, najlepsi z najlepszych w tej części Wyldu. Dni ich chwały dawno przeminęły, a oni sami oddalili się od siebie, rozpili się, przytyli i zestarzeli. Pewnego dnia na progu Claya pojawia się jego dawny kompan, Gabriel. Prośba, z którą przybywa, dotyczy misji, jakiej może się podjąć tylko ktoś bardzo odważny bądź bardzo głupi.

Córka Gabriela, Rose, została uwięziona na drugim końcu świata w mieście, które oblega chmara potworów nazywanych hordą z Wyldu. Aby dotrzeć pod mury miasta i pokonać hordę, reaktywowana Saga musi rozprawić się z kanibalami, żądnymi zemsty bogami oraz niedającą im chwili wytchnienia łowczynią głów. Nadchodzi pora, by przywrócić Sagę do życia.

Komentarz: Niestety sama jeszcze nie czytałam, ale opinie zaprzyjaźnionych blogerów są na tyle przekonujące, że książkę tutaj wrzucam. Odsyłam też do recenzji Kasi z Kącika z Książką i Michy Kultury. ;)Zawiść

John Gwynne, wyd. MAG

 Fantasy w klasycznym stylu 


Opis z okładki: Młody Corban z zazdrością przygląda się, jak chłopcy stają się wojownikami i wdrażają się w rzemiosło wojenne. Marzy o chwili, gdy sam ujmie miecz i włócznię, by bronić ziem swego króla. Ów dzień nadejdzie jednak zbyt wcześnie, a Corban pozna prawdziwą cenę odwagi dopiero, gdy straci swych bliskich. Ziemie Wygnanych mają za sobą burzliwe dzieje. Przed setkami lat ludzie zwarli się w straszliwej wojnie z olbrzymami, a ziemia pociemniała od rozlanej krwi. Klany olbrzymów zostały ostatecznie rozbite, lecz ich zrujnowane fortece nadal szpecą krajobraz. Dziś jednakże olbrzymi znów się budzą do działania, starożytne głazy płaczą krwawymi łzami, a pogłoski mówią o pojawieniu się ogromnych białożmijów. Nadchodzi czas, kiedy spowity smutkiem i rozpaczą świat stanie się polem bitwy dla aniołów i demonów. Nadchodzi wojna, która położy kres wszystkim innym wojnom.

Komentarz: Fantasy, które traktuje się śmiertelnie poważnie i jest niesamowicie schematyczne, ale mimo tego wciąga. I to bardzo. Moją recenzję znajdziecie tutaj.Cykl Kroniki Riyrii

Michael J. Sullivan, wyd. MAG

 Niedrogi pakiet przygodowego fantasy. Wznowienie 


Opis pierwszego tomu: Dwóch mężczyzn, którzy się nienawidzą. Jedna niewykonalna misja. Narodziny legendy.
Hadrian Blackwater, wojownik, który nie ma o co walczyć, zostaje zmuszony do współpracy z Royce'em Melbornem, złodziejem i zabójcą, który nie ma nic do stracenia. Wynajęci przez starego czarodzieja wspólnie muszą ukraść skarb, którego nikt inny nie zdoła dosięgnąć. Wieża Koronna to niezdobyta budowla, pozostałość z największej fortecy, jaką kiedykolwiek wzniesiono i skarbiec najcenniejszych przedmiotów w królestwie. Jednak nie o złoto czy klejnoty chodzi czarodziejowi i jeśli tylko sprawi, że dwaj bohaterowie nie pozabijają się, to być może zdołają zdobyć dla niego upragniony skarb.

Komentarz: Tutaj też polegam na opinii zaufanych mi osób, ponieważ serii nie czytałam, ale moja przyjaciółka w dwa tygodnie przeczytała wszystko z tego cyklu, czyli łącznie osiem książek i namiętnie mi to teraz wpycha. No coś w tym musi być. ;) Lekkie, przygodowe fantasy i od razu trzy ładnie wydane książki w rozsądnej cenie, co stanowi całość jednej trylogii. Myślę, że jest to warte uwagi.Diabeł na wieży

Anna Kańtoch, wyd. Powergraph

 Sherlock Holmes w świecie fantasy. Wznowienie 


Opis z okładki: Zbiór sześciu nastrojowych opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania – tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Wciągające i mroczne kryminalne intrygi, błyskotliwy, inteligentny detektyw i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!

Komentarz: Seria o Domenicu Jordanie to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś lubi fantastykę, powieści detektywistyczne i delikatny klimat grozy. W tym roku Powegraph wznowił tom pierwszy. Moją recenzję znajdziecie tutaj.

Kontynuacje seriiWracać wciąż do domu

Ursula K. Le Guin, wyd. Prószyński i S-ka

Czwarty już zbiór książek LeGuin


Opis z okładki: Zbiór "Wracać wciąż do domu" jest doskonałym uzupełnieniem poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy. W skład zbioru wchodzą: "Kroniki Zachodniego Brzegu", "Wracać wciąż do domu" oraz "Międzylądowania". Autorka ponownie zabiera czytelników do swojej niezwykłej wyobraźni, gdzie powstały kunsztowne i subtelne światy. Zbiór "Międzylądowania" oraz druga i trzecia część "Kronik Zachodniego Brzegu" ukazują się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawarta w tym zbiorze to człowiek, jego światy i inne egzotyczne miejsca, których mieszkańcy są bardzo ludzcy… Ursula K. Le Guin wykorzystuje różne środowiska by odpowiedzieć nam na pytanie, czym mogliśmy albo czym jeszcze możemy się stać.

Komentarz: LeGuin to gwarancja jakości. Jeśli ktoś lubi autorkę i zbiera powieści z tej serii, to czwarty tom będzie idealnym uzupełnieniem poprzednich cegieł. W innym przypadku polecam zakup Ziemiomorza albo Sześciu światów Hain na początek.Każde martwe marzenie

Robert M. Wegner, wyd. Powergraph

 Wreszcie nowy Wegner!  


Opis z okładki: Długo wyczekiwana odsłona najgłośniejszego polskiego fantasy ostatnich lat!

Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie?

Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium.

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera to barwny, epicki fresk, w którym splatają się losy pełnokrwistych postaci, a ludzkie dramaty sąsiadują z intrygami bogów i tajemnicami sprzed tysięcy lat. Bestsellerowy cykl docenili czytelnicy nie tylko w Polsce, ale i w Rosji, gdzie „Opowieści…” zdobyły nagrodę najlepszej fantasy roku.

Komentarz: Nowy Wegner! Omg! W końcu! Jeśli Wasz obdarowywany nie zdążył jeszcze sobie kupić, koniecznie naprawcie ten błąd za niego. Uwierzcie mi - on pragnie tej książki. Bardzo.


Grzechy Imperium

McClellan Brian, Fabryka Słów

 Militarne fantasy w klimacie magii i prochu 


Opis z okładki: Nowy, stworzony z rozmachem, epicki cykl fantasy Briana McClellana.

Świat, w którym ścierają się magia i proch.

Fatrasta jest pograniczem rządzonym przez gwałt i przemoc. Jego mieszkańcy dopiero staną się narodem, złożonym z przestępców, biedaków szukających szczęścia, odważnych osadników i magów tropiących zabytki przeszłości. Tylko żelazna wola Lady Kanclerz (i jej tajna policja) są w stanie utrzymać pozory porządku w stolicy. Pod powierzchnią spokoju tli się jednak nieustannie płomyk rewolty.

Jedyną obroną przed powstaniem jest przebiegłość i siła. Przebiegłość szpiega, Michela Bravisa, siła szalonego bohatera wojennego Bena Styke i generał Vlory zwanej Krzemień, dowódcy najemników, o przeszłości równie burzliwej jak nastroje w stolicy. Ale przeszłość prześladuje nas wszystkich... Czy lojalność wytrzyma próbę czasu? Oto z okowów wyzwolony zostaje upiór stary jak świat. Mieszkańcy Landfall szybko przekonają się, że rewolta to najmniejszy z ich problemów.

Komentarz: Tak naprawdę to początek nowej trylogii od McClellana, ale jest ona niejako kontynuacją poprzedniej, która dzieje się kilka lat później, więc jednak traktuje ją jako kontynuacje i polecam zaczęcie całej serii od Obietnicy krwi, jeśli jeszcze jej nie znacie. McClellan to świetny autor, pisze bardzo dynamicznie i wielowątkowo i tworzy naprawdę wciągające militarne fantasy. Jeden z moich ulubionych autorów, tak więc bardzo polecam.
Pojedyncze książkiOcean na końcu drogi

Neil Gaiman, wyd. MAG

 Poważniejsza wersja Koraliny 


Opis z okładki: „Ocean na końcu drogi” Neila Gaimana to baśń, której autor na nowo stworzył kanon współczesnej fantastyki: poetyckiej i poruszającej, a jednocześnie przerażającej. Owoc geniuszu narracyjnego Gaimana widać także we wcześniejszych jego powieściach: „Amerykańscy bogowie” i „Nigdziebadź”.

Komentarz: Każdy Gaiman jest dobry, ale skoro bierzemy książki z 2018 to polecę Ocean na końcu drogi. To taka poważniejsza wersja Koraliny, i jest to książka, która obecnie jest na drugim miejscu w moim prywatnym rankingu książek Gaimana (na pierwszym jest Nigdziebądź). Moją recenzję znajdziecie tutaj.
Kirke 

Miller Madeline, wyd. Albatros

 Mitologiczny retelling  


Opis z okładki: Matka – Wiedźma – Bogini – Kreatorka – Niszczycielka – Potwór – Kobieta – Wyrzutek 

Kirke

Daj się jej oczarować

Jeśli chcesz wiedzieć, kim jesteś, zawalcz o swoje miejsce na świecie.

Kirke długo nie wiedziała, kim jest. Urodziła się wśród bogów, lecz była dla nich zbyt mało potężna. Zbyt mało piękna. Zbyt mało okrutna. Wszyscy myśleli, że nie ma żadnej mocy. Lecz kiedy spotkała pierwszego śmiertelnika, stało się jasne, że drzemie w niej siła, która może zagrozić wszystkim bogom. A wtedy zaczęli się bać.

Kirke musiała zapłacić za ich strach. Odtrącona przez bogów i ludzi była zmuszona sobie radzić sama. Kolejne próby, przed którymi postawił ją los, przygotowywały ją do tej najważniejszej. Aby ochronić to, co kocha, Kirke będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.

Komentarz: Kirke to literatura piękna, napisana bardzo ładnym językiem, pełna zgrabnych metafor i zwykłej prozy życia. To nie jest young adult, to nie jest drugi Percy Jackson, który mitologię grecką przekształcił całkiem na swoje. Madeline Miller wykorzystała mitologię grecką w sposób, który jak najmniej zmienia z oryginalnej treści. Bardzo mi się podobała ta książka i polecam ją fanom mitologicznych retellingów i obyczajówek. Moją recenzję znajdziecie tutajNarzeczona księcia

William Goldman, wyd. Jaguar

 Zwariowana, zabawna książka z dowcipem stulecia  


Opis z okładki: Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym.
Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to mamy prawdziwy międzypokoleniowy bestseller.

Autor powieści jest nagradzanym scenarzystą filmowym („Maratończyk”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, „O jeden most za daleko”, „Misery”).

Komentarz: Jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Nie, moi drodzy, to nie jest kiepskie romansidło ani żadna młodzieżówka. To pastisz powieści przygodowych i fantasy, a przy tym klasyczna, awanturnicza powieść i historia romantyczna w jednym. Szalona, zwariowana, zabawna, a do tego autor robi Wam dowcip stulecia... ;) Moja recenzja tutaj.Magiczne zawody. 

Kowal, czarodziej, alchemik 

Witold Vargas, Paweł Zych, wyd. Bosz

 Piękny legendarz  


Opis z okładki: „Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik” to kolejna książka autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha, stanowiąca kontynuację niezwykle popularnej serii Legendarz. Autorzy „Bestiariusza słowiańskiego” skupiają się tym razem na mitycznym zawodzie kowala. Wśród najczęściej powtarzających się wątków w etnicznej historii kowalstwa pojawiają się bogowie-kowale, czarownicy, pakt z diabłem, niebiańskie pochodzenie żelaza oraz transmutacja, polegająca na przemianie surowca w szlachetny kruszec. Książka, zawierająca wiele ciekawych opowieści, jak również kilkadziesiąt ilustracji autorstwa znanego tandemu, jest wspaniałą pozycją dla każdego miłośnika kultury słowiańskiej.

Komentarz: Książki tej dwójki panów to przepięknie ilustrowane legendarze. To takie książki z rodzaju tych "sama nie kupię, bo za drogie, ale gdyby ktoś chciał mi dać, to ja chcę". Ozdoba każdej biblioteczki, a i młodsi będą mieli co pooglądać. Warto też zwrócić uwagę na Bestiariusze Słowiańskie.

10 komentarzy:

 1. Genialne zestawienie. Pod kilkoma pozycjami (Dzieci Hurina, Kompendium i Atlas Świata Dysku - własnie się dorobiłam, Ostatni jednorożec - <3) podpisałabym się obiema rękami i jestem pewna, że żaden obdarowany miłośnik fantastyki też by nie pogardził. No i widzę, że miałam malutki udział przy wyborach... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. :D Prawda, że Kompendium i Atlas Świata Dysku jest piękny? :D
   No miałaś, miałaś. Taki malutki. :P :)

   Usuń
 2. Ciekawe propozycje, mój mąż jest fanem fantasy, więc liczę, że znajdę jakąś podpowiedź prezentową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się tak marzy "Ostatni jednorożec". *,* Pratchett pewnie do mnie przyjdzie, a Martina mam i jest przecudowny. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też się marzy ten Ostatni Jednorożec. Może na gwiazdkę do mnie przywędruje. <3

   Usuń
 4. Bardzo fajne zestawienie. Jako fanka fantastyki przyznaję, że kilka pozycji mi brakuje, ale rok się jeszcze nie skończył. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W miesiąc bardzo dużo można zrobić! I dużo książek kupić... :D

   Usuń
 5. Świetne zestawienie! Gdybym nie miałam jużwiększości z nich, to z pewnością podrzuciłabym dyskretnie link rodzinie :D

  PS. Ślicznie dziękuję za podlinkowanie :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. ;) <3

   PS. Cała przyjemność po mojej stronie. :D :*

   Usuń

Copyright © 2016 Misie czytanie podoba , Blogger